Z chińskiego kosmodromu Wenchang wystrzelono nową rakietę Długi Marsz 8. Została opracowana w ramach programu rozwoju rakiet wielokrotnego użytku, dzięki której koszty misji kosmicznych mają się zmniejszyć.

Mierzącą ponad 50 metrów długości rakietę Długi Marsz 8 Y-1, przenoszącą pięć satelitów, wystrzelono we wtorek 22 grudnia z kosmodromu Wenchang na wyspie-prowincji Hajnan na południu Chin o godzinie 12.37 czasu miejscowego (godz. 5.37 rano w Polsce) – poinformowała Chińska Państwowa Agencja Kosmiczna (CNSA).

Podbój kosmosu

Chińskie władze planują w najbliższych latach rozwinąć serię Długi Marsz 8 jako rakiety wielokrotnego użytku, podobnej do rakiet typu Falcon, produkowanych już przez amerykańską prywatną firmę SpaceX. Państwowe media nie podały, czy wystrzelona we wtorek rakieta może być używana wielokrotnie, ale przyszłe jej wersje mają być zdolne do pionowego startu i lądowania (VTVL), co pozwoliłoby na wielokrotne użycie.

Chiny planują opracowanie rakiety VTVL do około 2025 roku – zapowiadał w listopadzie koncern China Aerospace Science and Technology Corp. Agencja Reutera podkreśla, że start rakiety Długi Marsz 8 Y-1 wieńczy pełen wydarzeń rok dla chińskiego programu kosmicznego.

W grudniu chińska sonda Chang’e 5 przywiozła na Ziemię próbki gruntu z Księżyca, a w lipcu z kosmodromu Wenchang wyruszyła pierwsza chińska bezzałogowa ekspedycja na Marsa.

Chińskie władze planują do 2022 roku umieścić na orbicie załogową, wielomodułową stację kosmiczną, a do 2045 roku – prowadzić tysiące lotów kosmicznych rocznie z dziesiątkami tysięcy ton ładunku i pasażerów.

 

 

Źródło: Reuters, PAP
0 0 votes
Article Rating