W Wielkiej Brytanii wykryto kolejną mutację koronawirusa u osób, które kontaktowały się z ludźmi, którzy niedawno podróżowali do Republiki Południowej Afryki – podają brytyjski nadawca BBC i agencja Reutera. – Ta nowa mutacja jest bardzo niepokojąca, ponieważ jest jeszcze bardziej zdolna do przenoszenia i wydaje się, że wirus zmutował bardziej niż nowa mutacja wykryta niedawno w Wielkiej Brytanii – podkreślił minister zdrowia Matt Hancock.

Minister przekazał, że w kraju wykryto dwa przypadki kolejnej mutacji koronawirusa u osób, które kontaktowały się z ludźmi, którzy niedawno podróżowali do Republiki Południowej Afryki. Hancock – jak podają brytyjski nadawca BBC i agencja Reutera – określił ją jako „bardzo niepokojącą”. – Jest jeszcze bardziej zdolny do przenoszenia i wydaje się, że zmutował bardziej niż nowa mutacja (wykryty wcześniej – red.) wykryty w Wielkiej Brytanii – podkreślił minister.

 

Wirus 501.V2

W ubiegłym tygodniu władze RPA podały, że zidentyfikowano tam mutację koronawirusa, którą nazwano 501.V2. Prawdopodobnie ten właśnie typ wirusa odpowiada za znaczny wzrost zakażeń w tym kraju w ostatnich tygodniach.

Hancock podkreślił, że osoby, które w ciągu ostatnich dwóch tygodni były w RPA lub miały kontakt z kimś, kto był w tym kraju, muszą się poddać kwarantannie.

Minister dodał, że w trybie natychmiastowym wprowadzane są ograniczenia dotyczące osób przybywających z RPA.

Również w środę 23 grudnia doradczyni medyczna brytyjskiego rządu Susan Hopkins wyjaśniła, że zmutowana wersja koronawirusa wykryta w Wielkiej Brytanii jest inna niż mutacja, jaka pojawiła się w RPA, jednak oba są bardziej zakaźne niż podstawowy typ koronawirusa.

W poniedziałek profesor Salim Abdool Karim, szef komisji doradczej rządu RPA powiedział, że wirus 501.V2 jest obecnie częściej wykrywany w kraju niż zwykły koronawirus.

 

 

Źródło: BBC, Reuters, PAP
0 0 votes
Article Rating