W nocy z soboty na niedzielę w całej Chorwacji zaczął padać śnieg, który utworzył imponującą, ale i uciążliwą warstwę.

Chorwacja - Miejscami spadło 90 cm śniegu 3

W miejscowości Arznao spadło 90 cm białego puchu, w Imotski leży 30 cm. W Zagrzebiu, Bjelovarze, Krapinie, Varazdinie napadało około 20 cm, a w Kutinie, Sisaku, Karlovacu, Osijeku i w Rijece do 10 cm.W Kninie ogłoszono czerwony alert pogodowy. Synoptycy przewidują, że na tym obszarze pokrywa śnieżna wzrośnie o 15 cm, a nawet 30 cm.

Chorwacja - Miejscami spadło 90 cm śniegu 1

Trudne warunki na chorwackich drogach

Drogowcy poinformowali, że w niedzielę rano na wielu jezdniach leżała warstwa śniegu. Możliwe, że pojawi się gołoledź – zwłaszcza na mostach i wiaduktach. Na chorwackim wybrzeżu dodatkowo wieje silny wiatr, który znacznie pogarsza warunki na drogach.

Lokalnie wprowadzono zakaz poruszania się samochodów ciężarowych. Samochody osobowe powinny być wyposażone w opony z łańcuchami. Drogowcy apelują, żeby przesunąć zaplanowaną podróż.

Chorwacja - Miejscami spadło 90 cm śniegu 2

Brak energii elektrycznej

Śnieg pozbawił wiele gospodarstw energii elektrycznej. Przerwy w dostawie prądu po nocnych opadach występowały w Arzano, Svibie, Taborze, Poljice, Runovici, Zmijavici oraz w Imotski.

 

Zimowe prognozy

Zimowa aura utrzyma się w Chorwacji do Nowego Roku. Poza opadami śniegu mieszkańcom kraju doskwierać będzie w najbliższych dniach silny wiatr oraz niska temperatura.

0 0 votes
Article Rating