Kolejny dzień nasi zachodni sąsiedzi zmagają się z zimową aurą. W poniedziałek śniegu przybyło we wschodnich regionach Niemiec. Pogoda sparaliżowała ruch drogowy, kolejowy i lotniczy. Poza tym pomiędzy poszczególnymi regionami kraju występują duże różnice temperatur – amplituda wynosi 35 stopni.

Niemcy - Różnica temperatur 35 st.C 2

W poniedziałek wschodnie Niemcy zostały przykryte warstwą białego puchu. Berlin również znalazł się pod śniegiem.

W ciągu kilku godzin w Berlinie, Brandenburgii, Saksonii, Maklemburgii-Pomorzu Przednim w ciągu kilku godzin spadło około dziesięć centymetrów śniegu.

– Dziś rano zanotowano w Niemczech ewenement. Na wybrzeżu Morza Północnego we Fryzji odnotowano 5 st. C, a na południu Niemiec -25 st. C, a lokalnie nawet -30 st. C – mówi Wojciech Hernes, korespondent Radia Zet.

Niemcy - Różnica temperatur 35 st.C

Utrudnienia na drogach, kolei i na lotnisku

Opady białego puchu sprawiły, że warunki na drogach są trudne. Mimo wszystko, ze względu na okres świąteczny, w miastach nie tworzą się korki.

– Nie ma doniesień o ofiarach w wypadkach drogowych – informuje Hernes. – W weekend na skutek pogody zginęły cztery osoby, a czterdzieści zostało rannych – dodaje.

Korespondent informuje, że napływają informacje o blokowaniu się dróg, na których ruch tamowany jest przez ślizgające się samochody ciężarowe.

Wystąpiły opóźnienia na kolei. Największych doznały pociągi linii Berlin-Hamburg. Na tej trasie na tory pod naciskiem mokrego śniegu przewaliło się drzewo. Komunikacja szynowa w Berlinie, Monachium i Hanowerze nie dojeżdżała do dworców punktualnie.

Utrudnienia czekały również pasażerów na wszystkich lotniskach tego kraju. We Frankfurcie, w Monachium, Stuttgarcie, Berlinie, Hanowerze i w Lipsku wystąpiły opóźnienia lotów.

Narciarze korzystają z pogody

W niedziele narciarze i snowboardziści cieszyli się początkiem zimy. Niestety dojazd do ośrodków narciarskich, zwłaszcza tych bawarskich, bywa naprawdę męczący.

– Dojazd tutaj był ciężki, ponieważ złapała nas po drodze burza śnieżna. Ale teraz już jesteśmy w tym niesamowitym miejscu, Schliersee jest przepiękne zimą. Cieszymy się atmosferą – mówi turystka Manuela Ott.

Sparaliżowane lotnisko

W niedzielę śnieg sparaliżował największe lotnisko w Niemczech. Z płyty portu we Frankfurcie nie wystartowało 20 samolotów, dużo lotów było również opóźnionych.

Policja informowała o wielu wypadkach związanych z pogodą na autostradach i drogach krajowych. W okolicach Stuttgartu powstał tego dnia długi na 20 km korek.

Zimowa aura nie odpuści

Meteorolodzy prognozują, że zima rozpoczęła się na dobre. Przewidywane są dalsze opady śniegu. Ocieplenie przyjdzie po Nowym Roku.

 

Źródło: Reuters TV, www.arabnews.com, www.zeit.de, tvnmeteo
Niemcy, śnieżyce, Germany, blizzards, Deutschland, Schneestürme.
0 0 votes
Article Rating