Opady śniegu i silne porywy wiatru kolejny dzień uprzykrzają życie kierowcom na chorwackich drogach. Wiele dróg jest zablokowanych, a synoptycy ostrzegają, że to nie koniec.

Chorwacja - W Makarskiej wiatr wiał w porywach do 200 kmh 2

Temperatura w nocy z niedzieli na poniedziałek spadła do -16 st. C. Poza tym wieje silny wiatr. Najsilniejszy poryw zmierzono w Makarskiej, prędkość wiatru w tym miejscu osiągnęła 200 km/h. Podmuchy uszkodziły wiele budynków. Strażacy w tym regionie interweniowali wiele razy.

Zagreb, 28.12.2014 -  U gradu i okolici pao obilan snijeg koji otezava promet pjesaka i automobila

Trudne warunki

Drogowcy z powodu złych warunków zamknęli wiele dróg, między innymi odcinek autostrady łączący Rijekę i Zagrzeb. Kierowcy samochodów ciężarowych na drodze do Rijeki czekają na parkingu. Trasa ta została zamknięta dla ruchu ciężarowego. Samochody osobowe powinny być wyposażone w opony z łańcuchami. Drogowcy apelują, żeby przesunąć zaplanowaną podróż.

Dobre warunki na drogach są w Gorskim Kotarze, na Istrii, w Lice, Dalmacji, Slawonii oraz w środkowej i północno-zachodniej Chorwacji .

Chorwacja - W Makarskiej wiatr wiał w porywach do 200 kmh 3

Śnieżna niedziela

W niedzielę w miejscowości Arznao spadło 90 cm białego puchu, w Imotski leży 30 cm. W Zagrzebiu, Bjelovarze, Krapinie, Varazdinie napadało około 20 cm, a w Kutinie, Sisaku, Karlovacu, Osijeku i w Rijece do 10 cm.

W Kninie ogłoszono czerwony alert pogodowy. Synoptycy przewidują, że na tym obszarze pokrywa śnieżna wzrośnie o 15 cm, a nawet 30 cm.

Chorwacja - W Makarskiej wiatr wiał w porywach do 200 kmh 4

 

Brak energii elektrycznej

W niedzielę śnieg pozbawił wiele gospodarstw energii elektrycznej. Przerwy w dostawie prądu po nocnych opadach występowały w Arzano, Svibie, Taborze, Poljice, Runovici, Zmijavici oraz w Imotski.

 

Zimowe prognozy

Zimowa aura utrzyma się w Chorwacji do Nowego Roku. Poza opadami śniegu mieszkańcom kraju doskwierać będzie w najbliższych dniach silny wiatr oraz niska temperatura.

 

Źródło: balkans.aljazeera.net, www.nezavisne.com, danas.net.hr, www.slobodnadalmacija.hr, tvnmeteo
Chorwacja, śnieżyce, snježne oluje, Croatia, blizzards.
0 0 votes
Article Rating