Nie minął tydzień od czasu, kiedy w Indie uderzył supercyklon, a teraz mieszkańcy kraju zmagają się z pierwszą w tym roku falą upałów. W jednym ze stanów temperatura przekroczyła 47 stopni Celsjusza. Obowiązują alerty najwyższego stopnia.

W poniedziałek 25 maja w mieście Churu położonym w stanie Radżastan zanotowano temperaturę 47,5 stopnia Celsjusza. Jak poinformowała indyjska agencja prasowa PTI, w niektórych częściach Nowego Delhi termometry przekroczyły wartość 46 st. C.

– Dzisiaj było niesamowicie gorąco, więc szybko zrezygnowałem z wychodzenia z domu – powiedział w poniedziałek Arvind Gosh, księgowy z południowej części Nowego Delhi. – Możemy jeszcze pracować z domu, ale pewnie wiele innych osób skorzystało z poluzowania zasad kwarantanny (związanych z pandemią COVID-19 – red.) i wyszło na zewnątrz w ten upał – dodał.

Czerwone alerty

Dla wielu stanów Indyjski Departament Meteorologiczny (IMD) wydał alerty najwyższego stopnia przed upałami. Obowiązuje między innymi w stolicy i sąsiedniej Harjanie, Radżastanie oraz najludniejszym stanie Indii Uttar Pradesh. Władze odradzają wychodzenia na zewnątrz między godziną 13 a 17.

 

Winny supercyklon

Według ekspertów fala upałów związana jest z supercyklonem Amphan, który zdewastował wschodnie wybrzeże Indii i część Bangladeszu. – Po poważnym cyklonie, takim jak Amphan, kierunek wiatru nad lądem zmienił się na północno-wschodni, który jest ciepły i suchy – powiedział indyjskiemu portalowi „Down To Earth” Mrutyunjay Mohapatra, generalny dyrektor IMD.

Na początku ubiegłego miesiąca IMD przewidywało, że od kwietnia do czerwca bieżącego roku średnia temperatura w kraju będzie wyższa o 1 st. C od normy.

Północne Indie odetchną dopiero w piątek, kiedy przyjdą opady przedmonsunowe. – Przyniesie to ulgę tysiącom ludzi, którzy na piechotę wciąż wracają do domów w czasie ogólnokrajowej kwarantanny – zauważył Rishi Kant, działacz społeczny ze stolicy kraju. – Trudno sobie wyobrazić, w jakim są stanie idąc w takim ukropie – podkreślił.

 

 

 

Źródło: PAP, Indyjski Departament Meteorologiczny
5 1 vote
Article Rating