Ilość żyraf bardzo zmalała o 40 proc. w ciągu ostatnich 30 lat. Naukowcy są zdumieni tym faktem – sytuację określili jako „ciche wymieranie„.

Z miłością jest jak z żyrafą

W czwartek w Oslo Międzynarodowa Unia Ochrony Przyrody (IUCN) opublikowała raport dotyczący Czerwonej Listy Gatunków Ginących i Zagrożonych z którego wynika, że liczba żyraf spadła o 40 proc. od lat 80. Jest to spowodowane kłusownictwem, rozwojem pól uprawnych w Afryce oraz konfliktami i niepokojem społecznym.

zyrafa-3

Przez jakiś czas nie poświęcano zbyt wiele czasu populacji żyraf, skupiano się na słoniach i nosorożcach. Teraz okazało się, że liczba żyraf gwałtownie spadła – od 152-163 tysięcy w 1985 roku do 98 tysięcy obecnie. Naukowcy są tym zszokowani.

Taką sytuację nazwano „cichym wymieraniem”.

zyrafa

Jak do tego doszło?

– Podczas gdy żyrafy były powszechnie widywane na safari, w mediach i w ogrodach zoologicznych, ludzie – łącznie z ekologami – byli nieświadomi, że te majestatyczne zwierzęta podlegają „cichemu wymieraniu” – powiedział w komunikacie Julian Fennessy, specjalista od żyraf w Międzynarodowej Unii Ochrony Przyrody.

Zagrożeniem dla żyraf według IUCN jest m.in. ekspansja pól uprawnych, które rozwija się, by zapewnić pożywienie dla rosnącej liczby ludności i kłusownicy, którzy zabijają je dla mięsa, szczególnie w rejonach konfliktu, czyli np. w Południowym Sudanie. Craig Hilton-Taylor z IUCN powiedział agencji Reuters, że ludzie rywalizują o coraz mniejsze i uboższe zasoby, podczas gdy zwierzęta są w coraz gorszej sytuacji.

zyrafa-1

Źródło: Reuters, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating