Qualcomm Centriq 2400 to efekt czterech lat pracy i badań tej firmy, zawierający nawet 48 rdzeni ARMv8 i wykonany w technologii 10 nm FinFET.

qualcomm-centriq-2400

Co najważniejsze, Centriq 2400 przeznaczony jest dla wydajnych stacji bazowych, wymagających dużej mocy obliczeniowej, a równocześnie zachowujących wysoką sprawność energetyczną. Innymi słowy, Qualcomm uderza bezpośrednio w Intela – i to na niezwykle lukratywnym rynku, na którym amerykański producent procesorów zajmuje mocną pozycję i z którego czerpie ogromne zyski.

qualcomm-centriq-2400-1

Do tej pory proces technologiczny 10 nm był wykorzystywany w produkcji układów mobilnych, ale Qualcomm zastosował go również podczas tworzenia procesorów przeznaczonych dla serwerów. To dość prestiżowa „porażka” dla Intela, który swoje pierwsze procesory serwerowe wykonane w technologii 10 nm zaprezentuje nie wcześniej niż w drugiej połowie 2017 roku, a zapewne będzie to rok 2018. Tymczasem już teraz trwają testy pokazowe maszyn opartych na procesorach Qualcomma, zaś do oficjalnej sprzedaży wejdą one w drugiej połowie 2017 roku.

 

Źródło: chip.pl
0 0 votes
Article Rating