Ekstremalna dieta – 600 kalorii dziennie przez osiem tygodni – może odwrócić cukrzycę drugiego typu u osób, które niedawno zostały zdiagnozowane – podaje BBC.

Naukowcy w uniwersytetu w Newcastle odkryli, że uboga w kalorie dieta redukuje poziom tłuszczu w trzustce i wątrobie, co pozwala unormować produkcję insuliny. Siedmiu z 11 pacjentów po trzech miesiącach od rozpoczęcia diety nie miało już cukrzycy – wynika z eksperymentu. BBC zastrzega jednak, że potrzeba więcej badań, by zobaczyć, czy jest to stan trwały.

11 uczestników eksperymentu miało cukrzycę od najwyżej czterech lat. Przez dwa miesiące przestrzegali drastycznej diety, spożywając wyłącznie płynne napije odchudzające i warzywa. Już po tygodniu poziom cukru przed pierwszym posiłkiem wrócił do normy. – To wielka nadzieja dla wielu diabetyków, choć należy zauważyć, że nie wszyscy wytrzymają na tak ekstremalnej diecie– powiedział prof. Keith Frayn z Oxfordu.

A prof. Edwin Gale z uniwersytetu w Bristolu dodał: – Wiedzieliśmy, że głodzenie to dobry lek dla diabetyków. Jeśli jutro zaczęlibyśmy racjonowanie żywności, pozbylibyśmy się cukrzycy w tym kraju.

 

Źródło: tvn24.pl