Ekspertom z NASA udało się wykonać niesamowite zdjęcie. Uchwycili moment, w którym samolot przelatywał na tle Słońca. Być może dzięki analizom tego zdjęcia już wkrótce uda się zaprojektować cywilne naddźwiękowe samoloty.

 

Naukowcy z Ośrodka Badania Lotu im. Hugha L. Drydena – jednego z ośrodków badawczych amerykańskiej agencji kosmicznej, wykonali doświadczenia, którego celem było sfotografowanie momentu, w którym samolot naddźwiękowy pojawi się na tle Słońca.

Fale uderzeniowe naddźwiękowców widziane w przybliżeniu

Prosty sprzęt, ale efekt niesamowity

Do tego eksperymentu wykorzystali dwa amerykańskie myśliwce: F-15 i F/A 18, aparat cyfrowy i teleskopy. Cel został osiągniety, a badacze uzyskali zdjęcie jednego z samolotów na tle ogromnej gazowej kuli.

– Nasz zespół był w stanie sfotografować naprawdę spektakularne obrazy, pokazujące całą skalę fal uderzeniowych podczas lotu naddźwiękowców – wytłumaczył Ed Haering z NASA.

Zdjęcie posłuży teraz naukowcom do stworzenia projektu nowoczesnego cywilnego samolotu naddźwiękowego. Na jego podstawie ekspertom łatwiej będzie opracować techniki zmniejszające negatywne dla ludzi skutki przekraczania bariery dźwięku.

Źródło: NASA, tm
0 0 votes
Article Rating