Irańczycy przejmą w poniedziałek kontrolę nad elektrownią jądrową w Buszerze zbudowaną przez Rosję na południu kraju – poinformował w niedzielę szef irańskiego programu atomowego Ali Akbar Salehi.

– Jutro (w poniedziałek – red.) siłownia atomowa Buszer o mocy 1000 megawatów zostanie przekazana Iranowi, ale pozostanie jeszcze przez dwa lata chroniona rosyjską gwarancją i pewna liczba rosyjskich specjalistów pozostanie na miejscu w charakterze konsultantów technicznych – powiedział Salehi, cytowany przez irańską agencję Irna.

 

Pełna moc

Uruchomiona po licznych opóźnieniach jesienią 2011 r., elektrownia w Buszerze ma osiągnąć pełną moc jeszcze w roku bieżącym. Rosjanie zobowiązali się dostarczać elektrowni przez 10 lat paliwa atomowego i odbierać zużyte paliwo.

Salehi, zapytany o plany zbudowania przez Rosjan w Buszerze drugiej podobnej elektrowni jądrowej, powiedział, że „rozmowy w tej sprawie są znacznie zaawansowane”, a „prace wkrótce się rozpoczną”.

Iran chce produkować docelowo 20 000 megawatów energii nuklearnej, do czego potrzebuje dwudziestu elektrowni wyposażonych w reaktory o mocy 1000 megawatów.

Źródło: PAP, tvn24
0 0 votes
Article Rating