Mieszkańcy Meksyku obawiają się o swoje bezpieczeństwo. Wulkan Colima ponownie zaczyna bowiem wyrzucać w powietrze pióropusze dymu i popiołu. Ogłoszono żółty alert.

Wybuch wulkanu Colima w Meksyku

Wybuch wulkanu Colima w Meksyku

Wybuch wulkanu Colima w Meksyku

Wybuch wulkanu Colima w Meksyku

W Meksyku po raz kolejny przebudził się wulkan Colima. Erupcje rozpoczęły się 23 stycznia, kiedy stożek zaczął wyrzucać w powietrze kłęby dymu i popiołu. W ciągu kilku godzin doszło do wielokrotnych wybuchów lawy. Poprzednie erupcje wulkanu miały miejsce 18 i 19 stycznia.

 

Obowiązuje żółty alert

Lokalne władze ostrzegły okolicznych mieszkańców o wysokim stopniu zagrożenia, ogłaszając żółty alert. Ewakuacja mieszkańców okolicznych miejscowości może nastąpić w każdej chwili.

Wulkan Colima leży w pacyficznym pierścieniu ognia, czyli w strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych, która otacza Ocean Spokojny. W Meksyku jest ponad 3 tys. wulkanów, z czego jedynie 14 jest uważanych za aktywne. W ostatnich dekadach doszło tam do wielu erupcji. Do największych należały wybuchu wulkanu Tacana w stanie Chiapas w 1982 roku i Colimy w 1986 roku.

 

Popocatepetl

Od 10:00 23 stycznia 2016 r według raportu CENAPRED nastąpił wzrost aktywności wulkanu Popocatepetl. W ciągu ostatnich 24 godzin od wybuchu, nastąpiło 68 emisji pary i gazu z mniejszą przewagą popiołu, zanotowano lekkie drżenie i trzy kolejne eksplozje. Kamery internetowe zarejestrowały wydalanie żarzących fragmentów z krateru wulkanu. Działalność ta jest związana z ostatnim zniszczeniem kopuły wulkanu.

 

Popocatepetl 23.01.2016 10:00

Popocatepetl 23.01.2016 10:00

Erupcja wulkanu Popocatepetl

Erupcja wulkanu Popocatepetl

Popocatepetl to czynny stratowulkan w Meksyku, na Wyżynie Meksykańskiej, w Kordylierze Wulkanicznej. Znajduje się około 70 km na południowy wschód od miasta Meksyk.

 

Erupcja z dnia 24.01.2016

 

Źródło: x-news, inquisitr, ibtimes, Earth, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating