Glina z Kolumbii Brytyjskiej używana od setek lat w medycynie ludu Heiltsuk, może stać się przydatnym narzędziem w walce z lekoopornymi bakteriami. Naukowcy z University of British Columbia (UBC) uważają, że gliną można leczyć ludzi zarażonych szczepami ESKAPE.

 Glina z Kisameet Bay, Kolumbia Brytyjska Foto: University of British Columbia

Glina z Kisameet Bay, Kolumbia Brytyjska. Foto University of British Columbia

Tak zwane szczepy ESKAPE – Enterococcus faecium, Klebsiella pneumoniae, Acinetobacter baumannii, Pseudomonas aeruginosa i Enterobacter species – są odpowiedzialne za większość zakażeń szpitalnych w USA. Infekcje ESKAPE nie poddają się leczeniu i przyczyniają się do rosnącej śmiertelności w szpitalach. Po 50 lat nadużywania i złego używania antybiotyków starożytne metody leczenia i środki bazujące na składnikach naturalnych mogą być nowa bronią w walce z wieloopornymi szczepami patogenów – mówi mikrobiolog Julian Davies.

 

Naukowcy Julian Davies i Shekooh Behroozian z wiadrem gliny. Foto: University of British Columbia

Naukowcy Julian Davies i Shekooh Behroozian z wiadrem gliny. Foto: University of British Columbia

Złoże wspomnianej gliny znajduje się w odległości 400 kilometrów na północ od Vancouver. Jego wielkość jest szacowana na 400 000 ton, a uformowało się ono pod koniec ostatnie epoki lodowej.

Zatoka Kisameet Bay, Kolumbia Brytyjska Foto University of British Columbia.

Zatoka Kisameet Bay, Kolumbia Brytyjska. Foto University of British Columbia.

Rdzenni mieszkańcy Ameryki wykorzystywali tę glinę w medycynie i podobno była ona skuteczna przeciwko wrzodziejącemu zapaleniu jelita grubego, chorobie wrzodowej, zapaleniom stawów i żył, zapaleniom skóry i oparzeniom. Teraz naukowcy z UBC przeprowadzili badania właściwości gliny. Okazało się, że jej wodny roztwór zabił 16 szczepów z grupy ESKAPE. Bakterie pochodziły z różnych źródeł, m.in. z Vancouver General Hospital, St. Paul’s Hospital oraz pilotażowej oczyszczalni ścieków działającej na UBC. Wobec zaobserwowanej skuteczności gliny naukowcy zalecają, by rozpocząć badania zmierzające do wykorzystania jej w praktyce szpitalnej.

 

Źródło: Phys.org, kopalniawiedzy.pl
0 0 votes
Article Rating