Cyklon Gita uderzył w poniedziałek w Tonga, wyspiarski kraj w Oceanii. Żywioł zaklasyfikowano do kategorii czwartej w skali Saffira-Simpsona. Prędkość najsilniejszych porywów dochodziła do 275 kilometrów na godzinę.

Maksymalna odnotowana prędkość porywów wiatru doszła do 275 kilometrów na godzinę. Agencja Reutera podaje, że w najbliższych godzinach prędkość wiatru będzie dochodziła do 185 km/h.

Gita obecnie jest klasyfikowana jako cyklon kategorii czwartej w skali Saffira-Simpsona. Służby Meteorologiczne Tonga nie przewidują, żeby jego siła miała wzrosnąć powyżej tego poziomu. Jednak inni meteorolodzy, w tym z Fidżi – które także jest na trasie żywiołu – podają, że może on osiągnąć kategorię piątą.

Centrum meteorologiczne Tonga już wcześniej ostrzegło ludność, że nadchodzi „niszczycielski wiatr o sile huraganu”.

Godzina policyjna w stolicy

Gita uderzyła w wyspy w poniedziałek wieczorem czasu miejscowego. Ogłoszono stan wyjątkowy. W stolicy kraju Nuku’alofa zarządzono godzinę policyjną.

– Wzywamy ludzi do znalezienia schronienia przed tym huraganem, który może być najpotężniejszym w historii kraju – zaapelował przedstawiciel lokalnej policji Stephen Caldwell.

Istnieje bardzo duże ryzyko dla bezpieczeństwa przebywających na Tonga – podkreśliło Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Trasa cyklony Gita (usno.navy.mil)

Służby ratownicze ostrzegają przed możliwymi intensywnymi opadami deszczu i ryzykiem powstawania powodzi na terenach przybrzeżnych. Fale mogą osiągnąć wysokość 10 metrów.

Ministerstwo Informacji Tonga oświadczyło, że w całym kraju powstają ośrodki dla osób ewakuowanych. Mieszkańcom zalecono unikanie niepotrzebnych podróży.

Uderzył w Samoa, ruszy na Fidżi

Żywioł wcześniej, w piątek wieczorem, uderzył wyspy Samoa. Gita spowodowała tam powodzie i przerwy w dostawie prądu. Ewakuowano 200 osób.

Teraz, po przejściu przez Tonga, cyklon przesunie się w kierunku Fidżi, a następnie Nowej Kaledonii – przewiduje doktor Rick Knabb, ekspert ds. huraganów The Weather Channel.

O tej porze roku cyklony są częste na Pacyfiku. Huragany kategorii 5 okazują się wyjątkowo niszczycielskie. W 2016 roku w wyniku cyklonu Winston zginęły 44 osoby na Fidżi, a w 2015 roku w następstwie cyklonu Pam na Vanuatu śmierć poniosło 11 osób. 65 tysięcy domów zostało zniszczonych.

 

 

 

 

 

Źródło: TVNMeteo, Reuters, PAP

 

0 0 votes
Article Rating