Miliony mieszkańców okolic Zatoki Bengalskiej są w niebezpieczeństwie. Między innymi nad Bangladesz nadciąga cyklon tropikalny Mahasen.

Cyklon tropikalny szaleje na północny wschód od Sri Lanki. Wpłynie na pogodę na terenach położonych od Indii po Bangladesz i Birmę. W ciągu najbliższych dni Mahasen będzie powoli wędrował na północ, po drodze nabierając siły.

Zagrożone miasto Chittatong

Do Bangladeszu Mahasen ma zbliżyć się w środę. Jak ostrzegają eksperci, życie wielu ludzi – przede wszystkim 2,5 mln mieszkańców Chittatong – może znaleźć się w niebezpieczeństwie. Szczególnie groźne mogą okazać się powodzie i lawiny błotne. Bardzo prawdopodobne, że do nich dojdzie, ponieważ ziemia na terenach zagrożonych nadciągnięciem Mahasena w ubiegłym tygodniu doświadczyła opadów w wysokości kilkudziesięciu litrów na metr kwadratowy. To oznacza, że nie będzie w stanie przyjąć kolejnych porcji wody.

Obszary, gdzie cyklony zbierają największe śmiertelne żniwo

Cyklony, jakie nawiedzają tereny położone wzdłuż Zatoki Bengalskiej, uchodzą za najbardziej niebezpieczne. W 2008 roku Nargis zdewastował Birmę zabijając przy tym 100 tysięcy osób. Tyle samo ofiar śmiertelnych pochłonął cyklon, jaki nawiedził Bangladesz w 1991 roku.

Prognozowana ścieżka Mahasena

Źródło: AccuWeather, tm
0 0 votes
Article Rating