Dla niektórych małych stworzeń spadająca woda czy zwykły deszcz mogą stanowić duże zagrożenie. Jednak najmniejsze ptaki na świecie – kolibry – potrafią z łatwością pokonać nawet wodospad. Międzynarodowy zespół badaczy sprawdzał, jak kolibry to robią.

Naukowcy zakładali, że zobaczą, jak ptaki przebijają się przez wodę głową, a skrzydła schowają tak, jak robią to ptaki podczas nurkowania. Jednak mylili się.

Trzy z czterech kolibrów żarogłowych (Calypte anna), które brały udział w badaniu, pokonały ścianę wody ustawiając się asymetrycznie i używając jednego skrzydła do przebicia się. – Nic, co znaleźliśmy w literaturze naukowej, tego nie przewidywało – powiedział biolog Victor Ortega-Jimenez, główny badacz z Uniwersytetu Stanowego Kennesaw. Tylko jeden z badanych kolibrów przeleciał przez ścianę wody ustawiając się do niej symetrycznie, odchylając się minimalnie.

 

Kolibry potrafią latać przy silnym wietrze i w czasie deszczu. Zaobserwowano też, że kąpią się przy wodospadach.

Schemat przeprowadzonego badania (Victor Ortega-Jimenez (CC BY 4.0))

Kurtyna wody

Aby powstał materiał filmowy, doktor Ortega-Jimenez i inni naukowcy skonstruowali sztuczną kurtynę wodną i przeszkolili kolibry do używania karmników, dzięki czemu przelatywały przez wodę.

„Wodospady mogą stanowić nieprzenikalną barierę fizyczną dla małych i powolnych zwierząt” – pisali naukowcy, spekulując, że niektóre ptaki mogą korzystać z wodospadów, aby chronić się przed drapieżnikami i pasożytami.

Źródło: Science Alert, royalsocietypublishing.org
5 1 vote
Article Rating