Szereg znaczących stron internetowych doświadczyło problemów technicznych po dodaniu sekundy o północy z sobotę na niedzielę. Serwery i oprogramowanie nie były w stanie poradzić sobie z nieregulaminowym czasem dodanym do doby.

Zamieszanie wywołało wydłużenie w zegarach atomowych dnia o jedną sekundę, tak aby był zgodny z czasem rotacji Ziemi. W niedzielę nad ranem godzina pierwsza zamiast 3600 sekund, trwała 3601 sekund. W ten sposób niedziela ciut się wydłużyła i dzięki temu na najbliższe lata problem wywołany przez zwalniający ruch wirowy Ziemi został rozwiązany.

 

Zaspokojenie dążenia do idealnego zgrania zegarów z tym, ile dokładnie trwa dzień, wywołało inny problem. Wszystkie systemy komputerowe działają w rzeczywistości, w której godzina ma dokładnie 3600 sekund i żadne odstępstwo nie jest zrozumiałe, bo tak ludzie napisali kod. W zwykłych domowych PC to nie problem, ale oprogramowanie serwerów internetowych często synchronizuje swój zegar na bieżąco z zegarami atomowymi. Gdy nadeszła informacja o tym, że godzina pierwsza ma trwać 3601 sekund, wiele systemów „zgłupiało”.

Jak podaje „Wired”, problemy dotknęły między innymi popularny portal Reddit, którego serwery przez pewien czas nie odpowiadały na wezwania. Oprogramowanie „Java/Cassandra”, które obsługuje system bazy danych portalu, miał nie móc poradzić sobie z sekundą. O problemach z serwerami doniosła też Mozilla tworząca Firefoxa.

 

Szereg stron korzystających z serwerów opartych o oprogramowanie Linux, takich jak BuzzFeed, FourSquare, Yelp, LinkedIn, Gawker i StubmleUpon również z wysiłkiem „przełknęło” dodatkową sekundę. Jak poinformował Gawker, ich serwery przez pewien czas praktycznie nie odpowiadały. – Udało nam się połączyć i nakazać reset. Dopiero to pomogło – poinformował menadżer strony.

Burza straszna

Problemy z dodatkową sekundą nałożyły się na inną internetową awarię. W piątek wieczorem czasu amerykańskiego silne burze nad stanem Wirginia wyłączyły wielkie centrum przetwarzania danych Amazona. Przez sześć godzin nie było dostępu do stron firmy i usług magazynowania danych. Ucierpiały takie serwisy jak Netfix, Pinterest, Instagram i Heroku.

Przestępna sekunda

Źródło: wired.com, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating