Około pięciu milionów dzieci przyszło na świat dzięki zapłodnieniu in vitro, od kiedy w 1978 roku urodziło się pierwsze dziecko z probówki – wynika z danych zaprezentowanych w czasie konferencji naukowej w Stambule.

Według Europejskiego Towarzystwa Rozrodu Człowieka i Embriologii (ESHRE) każdego roku rodzi się około 350 tysięcy dzieci poczętych in vitro, co oznacza 0,3 proc. na 130 milionów dzieci, które co roku przychodzą na świat.

Liczba pięciu milionów jest oparta na danych zebranych z całego świata do roku 2008. Nie ma żadnych dostępnych statystyk uwzględniających ostatnie 3,5 roku.

 

Technologia coraz lepsza

Uczestnicy konferencji zwracali uwagę, że w ciągu wielu lat technika zapłodnienia in vitro, od początku budząca żywe polemiki, stała się znacznie bardziej efektywna, częściej skutkująca ciążami.

Według danych zaprezentowanych w Stambule każdego roku na całym świecie przeprowadza się 1,5 miliona zabiegów in vitro (uwzględniając metodę ICSI), z czego jedna trzecia w Europie. Średnia skuteczność przy jednym cyklu in vitro wynosi około 32 procent.

Odsetek narodzin trojaczków w wyniku zapłodnienia in vitro wynosi obecnie ok. 1 proc., a bliźniąt – nieco poniżej 20 proc. ESHRE poinformowało, że dąży do ograniczenia liczby ciąż mnogich, poprzez wszczepianie coraz częściej tylko jednego embriona.

 

Źródło: PAP, tvn24.pl
0 0 vote
Article Rating