Dron Ingenuity ukończył swój piąty lot na Marsie. Wzniósł się na rekordową wysokość 10 metrów. Jego kolejną misję uchwyciła jedna z kamer łazika Perseverance.

Śmigłowiec-dron Ingenuity wysłany na Marsa przez NASA zakończył w piątek 7 maja swój piąty lot po Czerwonej Planecie. To była jego pierwsza podróż w jedną stronę z Wright Brothers Field na lądowisko położone 129 metrów na południe. Po przybyciu na nowe miejsce Ingenuity wzniósł się na rekordową wysokość 10 metrów i przed wylądowaniem wykonał kolorowe zdjęcia w wysokiej rozdzielczości.

Podczas tego lotu dron miał skupić się na zbadaniu swoich możliwości i tym samy wszedł w nową fazę testów. Będzie prowadzić obserwacje lotnicze obszarów niedostępnych dla łazika. Ten i kolejne loty mają w przyszłości pomóc w dalszej eksploracji Marsa.

– Piąty lot śmigłowca marsjańskiego to kolejne wielkie osiągnięcie dla agencji – powiedział Bob Pearce z NASA, pracujący w sekcji Aeronautics Research Mission Directorate. – Sukces Ingenuity pokazuje, jak ważne jest łączenie wiedzy z różnych dziedzin w celu stworzenia czegoś nowego, co w może umożliwić nam latanie samolotem na innej planecie – dodał.

Lot trwał 108 sekund

Lot rozpoczął się w piątek o godzinie 21.26 czasu polskiego, czyli o 12.33 lokalnego czasu marsjańskiego i trwał 108 sekund. Zespół Ingenuity wybrał nowe miejsce do lądowania na podstawie danych zebranych z poprzednich lotu, które umożliwiły stworzenie cyfrowych map terenu znajdującego się w okolicy lądowania łazika.

– Żegnamy się z naszym pierwszym marsjańskim domem Wright Brothers Field, z wielkimi podziękowaniami za wsparcie, jakiego udzielił on historycznym pierwszym lotom planetarnego wiropłata – powiedział Bob Balaram, główny inżynier Ingenuity Mars Helicopter w JPL.

 

 

Źródło: NASA
5 1 vote
Article Rating