Pozostałości chińskiej rakiety Długi Marsz 5B wejdą w atmosferę ziemską w weekend. Naukowcy próbują przewidzieć, gdzie mogą spaść jej fragmenty.

Zdaniem ekspertów z NASA fragmenty chińskiej rakiety Długi Marsz 5B mogą wejść w atmosferę ziemską w sobotę wieczorem 8 maja lub w niedzielę rano 9 maja. Ministerstwo Spraw Zagranicznych Chin przekazało w piątek, że większość jej szczątków spali się w atmosferze i jest bardzo mało prawdopodobne, aby spowodowały one jakiekolwiek szkody.

Pozostałość rakiety porusza się z zawrotną prędkością, w momencie wejścia w atmosferę osiągając nawet 28 tysięcy km/h.

Rakieta weszła na orbitę 29 kwietnia z apogeum 375 km i perygeum 160 km. Od tamtej pory traci wysokość.

Centralny pas kuli ziemskiej?

Jak podała w piątek na Twitterze brytyjska organizacja monitorująca obiekty w przestrzeni kosmicznej NORSS Orbital Analyst Hive, rakieta prawdopodobnie wejdzie w atmosferę w niedzielę o godzinie 4.48 czasu polskiego. Jej części mogą spaść w pasie centralnym kuli ziemskiej.

W czwartek amerykańska organizacja non-profit z Kalifornii Aerospace Corporation pisała, że „inklinacja, czyli kąt nachylenie stopnia rakiety wynoszący 41,5 stopnia oznacza, że ponowne wejście na orbitę może nastąpić daleko na północ, nad Chicago, Nowym Jorkiem, Rzymem i Pekinem oraz tak daleko na południe jak nad Nową Zelandią i Chile”. W piątek wieczorem Aerospace Corp. podała, że do wejścia w atmosferę może dojść w niedzielę około godziny 6.19 naszego czasu w pobliżu nowozelandzkiej Wyspy Północnej. Aerospace Corp. zaznaczyła, że należy brać pod uwagę margines błędu zarówno pod względem czasu, jak i miejsca.

Rakieta wyniosła pod koniec kwietnia na orbitę jeden z kluczowych modułów do budowy chińskiej stacji kosmicznej Tiangong, co oznacza Niebiański Pałac. Następnie sama weszła na tymczasową orbitę i obecnie okrąża Ziemię raz na 90 minut, lecąc zbyt szybko, by agencje kosmiczne mogły przewidzieć, gdzie wejdzie w atmosferę.

 

 

Źródło: Reuters, space.com
0 0 votes
Article Rating