Nie tylko Polska zmaga się trudną, zimową pogodą. W Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Holandii z powodu intensywnych opadów śniegu i oblodzeń doszło do ogromnych utrudnień w ruchu drogowym i kolejowym. Przez niebezpieczne warunki komunikacji powietrznej, do Bułgarii nie dotrze zapowiedziana dostawa szczepionek przeciwko COVID-19.

Chaos komunikacyjny pojawił się na niemieckich drogach już w niedzielę wieczorem. W niektórych miejscach spadło ponad 30 centymetrów śniegu. Ekstremalne warunki pogodowe prognozowane są do końca dnia w poniedziałek.

Stanęły pociągi, auta ugrzęzły w zaspach

Szczególnie dotknięte atakiem zimy są landy środkowych i północnych Niemiec: północno-wschodnia Hesja, Turyngia, Saksonia-Anhalt i Saksonia. Również jednak w innych krajach związkowych sytuacja jest trudna.

Nadejście zimy doprowadziło do poważnych ograniczeń w ruchu kolejowym.

„Ze względu na ekstremalne burze (śnieżne) w dużej części kraju odwoływane są pociągi, a te, które kursują, mają opóźnienia” – poinformowały niemieckie koleje na stronie internetowej. W wielu miejscach ruch dalekobieżny został zawieszony „do odwołania”. Ograniczenia dotyczą zwłaszcza regionów Berlina i Hamburga, gdzie prawie nie kursują pociągi dalekobieżne. Zawieszono połączenia z obu miast w kierunku Hanoweru, Kolonii, Frankfurtu i Monachium. Również z Drezna „aż do odwołania nie będzie pociągów dalekobieżnych w kierunku Lipska, Frankfurtu, Hanoweru i Kolonii”. Ponadto całkowicie wstrzymano „ruch dalekobieżny na północ od Frankfurtu”.

W Nadrenii Północnej-Westfalii na zachodzie Niemiec samochody grzęzły w głębokich zaspach śniegu. W Getyndze w środkowej części kraju opady spowodowały niemal całkowite zatrzymanie ruchu na autostradzie A7.

Ciężarówki, które utknęły w zaspach, zablokowały kilka autostrad także na północy i wschodzie Hesji, również w środkowych Niemczech.

– Sytuacja jest katastrofalna – powiedział w poniedziałek rano rzecznik policji w Fuldzie. W wielu miejscach ciężarówki i inne samochody stały w korkach od sześciu godzin – pisze dziennik „Die Welt”.

Niż Tristan nad Europą Środkową i środkową częścią Morza Śródziemnego w połączeniu z wyżem Gisela nad Skandynawią przynosi więcej lodowatego powietrza.

We wtorek opady śniegu powinny zaniknąć w całych Niemczech z wyjątkiem wybrzeża.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne w Niemczech (meteoalarm.eu)

Zima w Czechach

Obfite opady śniegu od rana w poniedziałek komplikują sytuację na drogach w Czechach. W niektórych regionach problemy stwarzają oblodzone nawierzchnie. Autobusy i pociągi mają po kilka godzin opóźnienia, a część połączeń odwołano.

W ciągu nocy spadło w Czechach do 15 centymetrów świeżego śniegu. Najsilniejsze opady wystąpiły w środkowych i wschodnich regionach. Na południowych Morawach sytuację na drogach komplikuje marznąca mżawka. Według meteorologów opady śniegi słabną i będą występować jedynie lokalnie, a przede wszystkim w górach.

Najtrudniejsza sytuacja jest na autostradzie D8 z Pragi w stronę Drezna, gdzie w rejonie Ujścia nad Łabą utworzyły się kilkukilometrowe korki. Liczący 10 kilometrów korek powstał też na autostradzie D1, głównym szlaku komunikacyjnym z Pragi do Brna. W nocy autostrada D1 była zamykana na kilku odcinkach.

Ruch na autostradzie w stronę Polski w pobliżu Ostrawy zablokował wypadek ciężarówki. Dla samochodów ciężarowych powyżej 3,5 tony zamknięta jest droga I/10 z Tanvaldu do Harrachova i dalej do Polski.

Kilkadziesiąt interwencji podejmowali strażacy, udrażniając drogi zatarasowane drzewami i gałęziami, które łamią się pod ciężarem śniegu. W pobliżu miejscowości Hostieradice na Morawach upadające drzewo uderzyło w samochód, nikt jednak nie został poszkodowany.

Drzewa blokowały także niektóre odcinki połączeń kolejowych. Z powodu opadów śniegu Koleje Czeskie (CzD) sygnalizowały opóźnienia lub odwołanie około 20 połączeń, w tym pośpiesznych oraz EuroCity.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne w Czechach (meteoalarm.eu)

Sypnęło w krajach Beneluksu

Zimowa pogoda w Holandii od rana sprawia problemy na drogach i kolejach. Z powodu problemów z komunikacją w miastach takich jak Amsterdam, Rotterdam, Utrecht i Lejda podjęto decyzję o odwołaniu zajęć lekcyjnych. Poniedziałek miał być pierwszym dniem, w którym uczniowie wracają do nauki stacjonarnej, po obostrzeniach związanych z pandemią COVID-19.

Zamknięta została także część autostrad.

Biuro pogodowe KNMI wydało alarmy meteorologiczne przed intensywnymi opadami śniegu. Z powodu niekorzystnej do podróżowania aury, Departament Dróg Ministerstwa Transportu zalecił unikanie wszelkich podróży, z wyłączeniem tych, które są „absolutnie konieczne”.

Ograniczony został ruch pociągów.

– Nie możemy mieć żadnej pewności co do liczby pociągów, tras i częstotliwości – poinformowali przedstawiciele głównego przewoźnika kolejowego Nederlandse Spoorwegen.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne w Holandii (meteoalarm.eu)

Królewski Instytut Meteorologiczny (RMI) w Belgii przewiduje, że przez kolejne dni w tej części kontynentu utrzyma się mroźna, zimowa pogoda. Choć już teraz jest wyjątkowo zimno, belgijscy meteorolodzy prognozują, że największy mróz pojawi się w środę wieczorem. W wielu regionach kraju termometry mogą pokazywać do -13 stopni Celsjusza.

Przed zimowymi zagrożeniami wydano ostrzeżenia meteorologiczne.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne w Belgii (meteoalarm.eu)

Sztorm Darcy szaleje w Wielkiej Brytanii

Także Wielka Brytania zmaga się z trudną pogodą. Przyczyną ciężkiego śniegu, silnych porywów wiatru i oblodzeń jest sztorm Darcy. W części kraju wydano pomarańczowe i żółte alerty przed gołoledzią i opadami.

Przez pogodę nie dotrą szczepionki

Zaplanowana na poniedziałek dostawa ponad 17 tysięcy dawek szczepionki Pfizer/BioNTech przeciw COVID-19 nie dotarła do Bułgarii z powodu śnieżyc w Niemczech – podał resort zdrowia w Sofii, ostrzegając, że opóźni to plan kampanii szczepień.

W niedzielę w Bułgarii rozpoczęło się szczepienie innym preparatem przeciw Covid-19, wyprodukowanym przez koncern AstraZeneca. Nie ustanowiono ograniczeń wiekowych dotyczących stosowania tej szczepionki – w części innych krajów szczepionka tej firmy jest podawana osobom, które nie skończyły 55 lat.

Sofia zamówiła 4,5 miliony dawek tego preparatu.

Na naradzie z udziałem premiera Bojko Borisowa w poniedziałek rano nie podjęto decyzji o zaostrzeniu restrykcji epidemicznych ani nie wycofano się z podjętej tydzień wcześniej decyzji o poluzowaniu lockdownu (m.in. otwarto szkoły, centra handlowe i siłownie).

Jednak dalsze decyzje, takie jak planowane otwarcie lokali gastronomicznych, nie mogą zostać zrealizowane. Obecnie w kraju czynne są wyłącznie restauracje w hotelach, jeżeli klienci mają w nich rezerwacje.

Aktualne ostrzeżenia meteorologiczne w Bułgarii (meteoalarm.eu)

 

Alerty pogodowe dla całej Polski

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał w poniedziałek ostrzeżenia w związku z intensywnymi opadami śniegu. W całym kraju obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia, na południu stopnia drugiego, a na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu miejscami najwyższego, trzeciego stopnia. Instytut ostrzega także przed silnym wiatrem i gołoledzią. „Najbliższy tydzień przyniesie pogłębienie zimowych warunków. Należy spodziewać się mrozu, którego odczuwalność pogłębią intensywne podmuchy wiatru i zamiecie. Na wschodzie i w centrum można się spodziewać 15 cm śniegu. Intensywne opady śniegu mają powrócić w czwartek – informuje IMGW.

W poniedziałek IMGW podało, że z uwagi na intensywne opady śniegu w całym kraju, do godzin wieczornych obowiązują ostrzeżenia pierwszego stopnia.

Na południu kraju ostrzeżenia mają stopień drugi, a na Lubelszczyźnie i północnych powiatach Podkarpacia zagrożenie związane ze śniegiem określono stopniem trzecim, czyli najwyższym. Intensywne opady powodują przyrost pokrywy śnieżnej o ponad 5 cm w ciągu 3 godzin.

Dodatkowo wystawione zostały ostrzeżenia o zamieciach i zawiejach śnieżnych, gdyż opadom tym towarzyszył będzie umiarkowany i dość silny, a chwilami też porywisty, wiatr – informuje Szymon Ogórek z IMGW.

Na południu kraju ostrzeżenia przed marznącymi opadami

Na obszarze województw śląskiego, małopolskiego, podkarpackiego oraz na południu lubelskiego do godzin popołudniowych obowiązują ostrzeżenia 1 i 2 stopnia o opadach marznących powodujących gołoledź.

Na przeważającym obszarze utrzymywać się będą silne porywy wiatru, powodujące zawieje i zamiecie śnieżne, ale od krańców południowych wiatr będzie stopniowo słabł. Warunki na drogach będą złe – ostrzegają synoptycy Instytutu.

Strefa opadów powoli przemieszcza się na północ. Miejscami, głównie na południu, opady mają umiarkowane, lokalnie silne natężenie. Opadom towarzyszy dość silny wiatr, w porywach do 60 km/h, który sprawia, że tworzą się zawieje i zamiecie śnieżne – określił Szymon Ogórek. Synoptyk ostrzega, że widoczność miejscami jest ograniczona do 500 m.

Na południu kraju – w Krakowie, Zakopanem i Rzeszowie – utrzymywać się będą marznące opady, powodujące gołoledź. Z kolei na Śląsku i w woj. świętokrzyskim występuje tzw. deszcz lodowy, czyli opad w postaci przezroczystych ziaren lodu.

Najbardziej intensywne opady, okresami o natężeniu umiarkowanym i silnym, powodującym miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o powyżej 5 cm w ciągu 3 godz., prognozowane są na obszarze województw: lubuskiego, wielkopolskiego, łódzkiego, mazowieckiego (południowa połowa), świętokrzyskiego, lubelskiego.

Z danych Instytutu wynika, że minionej doby najtrudniejsze warunki pogodowe występowały na południu kraju – padał śnieg i marznący deszcz, powodujący gołoledź. W ciągu ostatniej doby najwięcej śniegu spadło na Dolnym Śląsku, w Zieleńcu i Słoszowie było to ok. 18 cm, w Kłodzku 16 cm. Na Opolszczyźnie, Górnym Śląsku, Ziemi Łódzkiej i Kielecczyźnie lokalnie spadło tam do 10-15 cm śniegu.

Najgrubsza pokrywa śnieżna, poza obszarami górskimi, w dalszym ciągu utrzymuje się na północnym wschodzie, w Suwałkach i Białymstoku leży około 30 cm śniegu – podał Ogórek.

 

Nadchodzący tydzień będzie bardzo mroźny

Tydzień przyniesie pogłębienie zimowych warunków nad Polską. Będzie bardzo mroźno, miejscami wystąpią też silne śnieżyce. Należy spodziewać się też przeważnie dużej ilości zachmurzenia, a często też porywistego wiatru, powodującego nie tylko zawieje i zamiecie śnieżne, ale jeszcze bardziej obniżającego odczuwalną przez nas temperaturę powietrza.

podał synoptyk IMGW Szymon Ogórek.
Na południu i południowym wschodzie opady śniegu przejdą w opady deszczu ze śniegiem i marznącego deszczu, powodującego gołoledź. Warunki na drogach będą bardzo złe – przestrzega synoptyk.

Czekają nas kolejne śnieżyce

We wtorek, zarówno w nocy jak i w ciągu dnia, synoptycy przewidują słabnące opady śniegu, występujące głównie na wschodzie oraz północy kraju. Temperatura maksymalna przeważnie od -10 do -5 st. C. Na północy okresami możliwy porywisty wiatr.

Synoptycy prognozują, że w środę śnieg spadnie tylko na południu kraju, w drugiej połowie dnia.

Nadal jednak utrzymywać ma się mróz, od -13 st. C na Suwalszczyźnie do -7 st. C na zachodzie i -5 st. Na wschodzie.

Intensywne opady śniegu mają powrócić w czwartek. Najprawdopodobniej czeka nas kolejna śnieżyca, która obejmie południe, wschód, a także częściowo centrum Polski. Śnieg będzie padał ponownie przy porywistym wietrze, powodującym zawieje i zamiecie śnieżne – przekazał Szymon Ogórek. Na południowym wschodzie synoptycy nie wykluczają powrotu marznących opadów deszczu i gołoledzi. Temperatura spadnie poniżej 10 stopni na minusie, ale odczuwalna ma być jeszcze niższa.

W piątek opady śniegu mają przemieszczać się w kierunku wschodnim, poza granice kraju. Nadal należy spodziewać się intensywnego wiatru oraz mrozu, od -10 st. C na wschodzie i południu, do 0 st. Wybrzeżu.

Weekend ma być mroźny z okresowymi opadami śniegu. „Nocami temperatura może obniżać się nawet poniżej -20 st. C. Wiatr będzie umiarkowany, porywisty, zwiększający odczucie chłodu” – przestrzega Szymon Ogórek z IMGW.

 

Źródło1, źródło2: PAP, Reuters, ENEX
2 4 votes
Article Rating