Wycieraczki samochodowe, stanik i okrągła piła – co mają wspólnego te przedmioty? Otóż wymyśliły je kobiety. Z okazji dzisiejszego Dnia Kobiet prezentujemy wynalazki i patenty kobiet, które zrewolucjonizowały różne dziedziny życia.

Dziś obchodzony jest Dzień Kobiet. Święto to chociaż wielu kojarzy się z komunistami, to nie ma wiele z nimi wspólnego. Obchody 8 marca to wyraz szacunku dla ofiar walki o równouprawnienie kobiet. Z tego właśnie powodu prezentujemy dziś wynalazki, które zawdzięczamy kobietom.

Okrągła piła

Okrągła piła została wynaleziona w XVIII wieku w Stanach Zjednoczonych przez Tabithę Babbitt. Przed wynalazkiem Amerykanki stolarze czy drwale korzystali tylko z klasycznych urządzeń, które musiały obsługiwać dwie osoby. Takie piły działały tylko w jedną stronę. Babbitt w swoim warsztacie wymyśliła obrotowe ostrze. Kobieta nigdy nie opatentowała tego wynalazku.

Jednorazowe pieluchy

Marion Donovan w 1951 roku wymyśliła jednorazowe, nieprzemakalne pieluchy. Wynalazek ten zmienił życie niemowląt na całym świecie! Amerykanka opatentowała ten wynalazek i niedługo później prawa do niego sprzedała korporacji Keko – za okrągły milion dolarów. Pampersy powstały dopiero dziesięć lat później, czyli w 1961 roku.

Papierowe torby na zakupy

Papierowe torby to zasługa Matgaret Knight. Kobieta wymyśliła je już 1868 roku. Swój pomysł opatentowała trzy lata później – chociaż koleżanka próbowała ją oszukać i przypisać sobie to osiągnięcie. Knight z produkcją ruszyła już w 1870 roku. W sumie opatentowała ponad 20 swoich wynalazków.

Zmywarka

Wynalazek ten powstał pod wpływem złości. Josephine Cochrane miała dość tego, że zatrudniona u niej służba ciągle rozbijała jej naczynia. Kobieta wzięła sprawy w swoje ręce i dzięki temu już w 1886 roku udało jej się opatentować to urządzenie. Początkowo zmywarki zajmowały dużo miejsca, ale wraz z rozwojem techniki udało się je pomniejszyć.

Skala Apgar

Dzieci tuż po urodzeniu oceniane są w skali Apgar – dzięki temu wiadomo, w jakim stanie jest noworodek. Skala ta została opracowana przez lekarkę Virginię Apgar. W 1952 zaczęła oceniać stan zdrowia noworodków tuż po ich przyjściu na świat. Dzięki temu można było od razu stwierdzić czy potrzebują one natychmiastowej pomocy. Po około dziesięciu latach skala ta była już znana na całym świecie. Dziś jej nazwę tłumaczy się jako: Appearance (wygląd skóry), Pulse (puls), Grimace (reakcja na bodźce), Activity (napięcie mięśni) i Respiration (oddychanie).

Współczesny stanik

Mary Phelps Jacob jako pierwsze na świecie wpadła na pomysł stanika, który znamy współcześnie. Jacob wymyśliła biustonosz, w którym piersi zostały od siebie oddzielone. Jej pomysł z 1914 roku zachował się aż do dziś. Wcześniejsze modele staników czy gorsetów były bardzo niewygodne i krępowały ruchy.

Wycieraczki samochodowe

Kierowcy byli bardzo sceptyczni, kiedy Mary Anderson wymyśliła pierwsze wycieraczki samochodowe w 1903 roku. Wpadła na ten pomysł po stwierdzeniu, że bezpieczniej jest usuwać śnieg czy deszcz z szyby samochodowej niż zatrzymywać się, żeby zrobić to na poboczu. Początkowo wycieraczki składały się z metalowej rączki i kawałka gumy – swój wynalazek opatentowała w 1903 roku.

Kevlar

Wyjątkowo lekki i pięć razy twardszy niż stal – przyjmie kulę za Ciebie. Taka działa kevlar. Został on wynaleziony przypadkowo przez Stephanie Kwolek. Kevlar wykorzystywany jest do produkcji hełmów, kamizelek kuloodpornych czy nart. Swój wynalazek Kwolek opatentowała w 1966 roku.

Jeden z pierwszych języków programowania

Grace Murray Hopper zasłużyła się dla rozwoju informatyki. Hopper była główną programistką jednego z pierwszych komputerów – maszyny IBM o nazwie Harvard Mark, która ważyła pięć ton i zajmowała przestrzeń jednego pokoju. W latach 50. współtworzyła jeden z pierwszych języków programowania – Cobol.

Przezroczyste szkło

Katharine Blodgett, pierwsza kobieta naukowiec zatrudniona w General Electric, w 1935 roku opracowała przezroczyste szkoło. Jej odkrycie zrewolucjonizowało bardzo dużo dziedzin: sprzętu fotograficznego, okularów a na mikroskopach kończąc.

Źródło: rmf24
0 0 votes
Article Rating