Woda jest podstawą funkcjonowania i rozwoju społeczeństw. Łączy się z wszystkimi obszarami – zdrowiem, środowiskiem, produkcją żywności, przemysłem, energetyką. Tymczasem, jak donosi UNICEF, dla 748 mln ludzi dostęp do czystej wody pitnej jest wyzwaniem. Tylko w Afryce co roku ludzie spędzają 40 mld godzin na pieszych wędrówkach do źródeł czystej wody.

Woda - Indie

Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 1992 r. Jest obchodzony 22 marca, za każdym razem pod innym hasłem. W tym roku poświęcony jest tematowi zrównoważonego rozwoju.

Światowy Dzień Wody

Miliony bez wody

UNICEF przypomina, że dla 748 mln ludzi dostęp do czystej wody pitnej wciąż jest wyzwaniem, choć sytuacja poprawia się.

– Mimo ogromnych przeciwności od 1990 r. udało się znacząco poprawić dostęp do wody pitnej – ocenia Sanjay Wijesekera, dyrektor programowy UNICEF ds. wody, warunków sanitarnych i higienicznych (WASH). Podkreśla jednocześnie, że jest jeszcze wiele do zrobienia.

 

Odcięta ponad połowa

Z danych UNICEF wynika, że od 1990 r. ok. 2,4 mld ludzi uzyskało dostęp do czystej wody. W rezultacie Milenijny Cel Rozwoju mówiący o zmniejszeniu o połowę liczby ludzi niemających dostępu do wody pitnej został osiągnięty pięć lat temu.

Obecnie w trzech krajach ponad połowa ludności nie ma dostępu do czystej wody. Są to Demokratyczna Republika Konga, Mozambik i Papua-Nowa Gwinea. W dostępie do źródeł wody utrzymują się znaczące nierówności. 90 proc. spośród 748 mln ludzi na świecie, którzy wciąż nie mają dostępu do wody pitnej mieszka na obszarach wiejskich.

 

Śmiertelnie niebezpieczny brak

UNICEF alarmuje, że dla dzieci brak dostępu do czystej wody może być tragiczny w skutkach. Według organizacji, prawie tysiąc z nich umiera każdego dnia na choroby biegunkowe spowodowane brakiem dostępu do wody pitnej, sanitariatów i zachowania zasad podstawowej higieny.

– Kobiety i dziewczęta nie muszą już tak często jak w przeszłości pokonywać wielu kilometrów, aby dotrzeć do ujęć wody – ocenia UNICEF. Zaoszczędzony czas mogą poświęcić na opiekę nad rodziną i edukację.

 

Wieczna podróż

W rejonach, gdzie toczy się konflikt zbrojny, taka podróż naraża je na ryzyko ataku i przemocy fizycznej. UNICEF szacuje, że w samej Afryce każdego roku ludzie przeznaczają łącznie 40 mld godzin na pieszą wędrówkę do źródeł czystej wody.

Problem ten, jak wskazuje organizacja, dotyczy głównie Afryki Subsaharyjskiej. Dwie na pięć osób, które nie mają dostępu do wody żyje w tym regionie. Jest to łączenie 325 mln ludzi. Mimo, że od 2000 roku w Afryce Subsaharyjskiej 50 tys. ludzi każdego dnia uzyskuje dostęp do wody pitnej, to większość państw regionu wciąż boryka się z tym problemem. Duża liczba ludzi bez dostępu do wody żyje również w Chinach (112 mln) i Indiach (92 mln).

 

„Zdrowe wioski” z dostępem

UNICEF przypomina, że współpracuje w organizacjami partnerskimi oraz rządami państw, aby zwiększyć dostęp do czystej wody przy pomocy innowacyjnych i opłacalnych metod. W Bangladeszu gdzie wody gruntowe, z których korzystało około miliona ludzi uległy zasoleniu UNICEF umożliwił pozyskiwanie wody z wody deszczowej.

W Demokratycznej Republice Konga UNICEF zastosował model „zdrowych wiosek”. Dzięki czemu ponad milion ludzi uzyskało dostęp do wody pitnej, a ponad 200 szkół zostało wyposażonych w ujęcia wody i sanitariaty.

W tym roku UNICEF wraz z organizacjami partnerskimi angażuje opinię publiczną przeprowadzając kampanię społeczną z wykorzystaniem hashtagu #wateris, aby zwiększyć świadomość w tej kwestii i podkreślić trudną sytuację tych, którzy wciąż nie mają dostępu do wody pitnej.

 

Źródło wszystkiego

Polska Akcja Humanitarna, odnosząc się do hasła tegorocznych obchodów, podkreśla, że woda łączy się z wszystkimi aspektami życia.

– Woda jest podstawą funkcjonowania i rozwoju społeczeństw. Łączy się z wszystkimi obszarami – zdrowiem, środowiskiem, produkcją żywności, przemysłem, energetyką – przypomina PAH.

Organizacja podkreśla, że w krajach, w których ludzie nie mają dostępu do czystej wody, rozwój jest zachwiany, a w najcięższych przypadkach całkowicie niemożliwy. – Brak wody powoduje nie tylko pragnienie; bez wody nie da się także produkować żywności i przygotowywać posiłków. Jeśli ludzie nie mają dostępu do czystej wody, trudno jest im dbać o higienę, przez co rozprzestrzenia się wiele chorób – sygnalizuje PAH.

PAH przypomina, że poprzez tworzenie dostępu do studni, ujęć wodnych oraz sanitariatów zmienia życie społeczeństw. Do tej pory w ramach działań fundacji dostęp do wody i sanitariatów otrzymało 1,4 mln osób. Obecnie PAH zapewnia dostęp do wody w Somalii, Sudanie Płd. i w Syrii.

 

Źródło: PAP, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating