Kilkadziesiąt tysięcy ludzi przeszło ulicami Dublina, by protestować przeciw wprowadzeniu przez rząd opłat za wodę. To już czwarta masowa demonstracja zorganizowana w tej sprawie od października ubiegłego roku. Do stycznia woda była w Irlandii bezpłatna.

Right2Water protest - Dublin

Według organizatorów we wczorajszym proteście udział wzięło ok. 80 tys. ludzi, według państwowej telewizji RTE było to 30-40 tys. Wielu demonstrujących niosło flagi Grecji na znak solidarności z tym zadłużonym krajem.

Rodziny (w Irlandii) nie dają już sobie rady, rząd spycha ich na krawędź przepaści –powiedziała Lynn Boylan, eurodeputowana ramienia opozycyjnej partii Sinn Fein.

Rząd argumentuje, że opłata za wodę jest konieczna, ponieważ dyrektywa UE zobowiązuje władze do zachowania zasobów wodnych, a Irlandia jest jednym z ostatnich krajów, w których woda jest darmowa. Innym argumentem jest potrzeba modernizacji systemu wodociągów.

Uczestnicy protestów uważają, że woda jest jednym z podstawowych praw człowieka i nie powinno się za nią płacić. Obawiają się, że następnym krokiem będzie prywatyzacja.

Opłata za wodę ma być w 2015 roku stała, a od 2016 r. zróżnicowana w zależności od zużycia. Z rządowych kalkulacji cytowanych przez media wynika, że dwie osoby dorosłe mieszkające pod wspólnym dachem płaciłyby 278 euro rocznie, a pięcioosobowe gospodarstwo – 584 euro rocznie.

Źródło: PAP, rmf24
Dublin, protests, water charges, Dublin, protesty, opłaty za wodę, Irlandia.
0 0 vote
Article Rating