Egipscy archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia. Sądzą, że odnaleźli pozostałości miasta, które funkcjonowało nad Nilem siedem tysięcy lat temu. Według wstępnych danych mogło ono być częścią stolicy jednego z pierwszych egipskich imperiów.

egipt-prawdopodobnie-znaleziono-zaginione-miasto-ktore-funkcjonowalo-nad-nilem-siedem-tysiecy-lat-temu-1

Pozostałości starożytnego miasta znaleziono zaledwie 400 m od Świątyni Grobowej Setiego I w mieście Abydos. Archeolodzy wykopali fragmenty budynków, narzędzi, naczyń i co najmniej 15 grobów. Wielkość znalezionych grobowców i zdobienia w miejscach pochówku sugerują, że zmarli najprawdopodobniej mieli wysoki status społeczny.

egipt-prawdopodobnie-znaleziono-zaginione-miasto-ktore-funkcjonowalo-nad-nilem-siedem-tysiecy-lat-temu-3

Starożytne królestwo

Abydos było niegdyś stolicą starożytnego egipskiego królestwa. Znajdowała się tam m.in. nekropolia władców, gdzie byli pochowani pierwsi faraonowie. Nowe znalezisko było prawdopodobnie domem dla wysokiej rangi urzędników i osób, które budowały grobowce.

– Wydaje się, że to było miasto, stolica, na samym początku historii Egiptu – mówi Chris Eyre, profesor egiptologii z Uniwersytetu w Liverpoolu. – Około mili od miejsca, w którym jest ten materiał, znajduje się nekropolia z grobowcami królewskimi, pochodzącymi z okresu od początku historii do czasu, gdy zaczęły się pojawiać imiona królewskie, zaczęliśmy od zidentyfikowania króli – dodaje.

egipt-prawdopodobnie-znaleziono-zaginione-miasto-ktore-funkcjonowalo-nad-nilem-siedem-tysiecy-lat-temu-4

„Zaginione miasto”

Zdaniem egipskiego Ministerstwa Starożytności, które prowadziło wykopaliska, „zaginione miasto” pochodzi z 5316 p.n.e., czyli sprzed około 7 tys. lat. Niestety nie są dostępne jeszcze żadne szczegółowe zdjęcia nowo odkrytego miasta. Ministerstwo zamieściło na swoim profilu na Facebooku jedynie kilka fotografii, z których jedna zdaje się przedstawiać jeden z grobów.

Miasto Abydos pierwotnie było zajmowane przez narody tzw. okresu predynastycznego (przedhistorycznego okresu starożytnego Egiptu, bezpośrednio poprzedzającego panowanie I dynastii), który rozpoczął się około 8 tys. lat temu. W czasach VI dynastii ludzie chcieli zjednać sobie boga śmierci i podziemi – Ozyrysa, dlatego zbudowali tam świątynię na jego cześć. Po pewnym czasie kult bóstwa wyrósł w mieście na tyle, że stało się ono miejscem kultu Ozyrysa.

egipt-prawdopodobnie-znaleziono-zaginione-miasto-ktore-funkcjonowalo-nad-nilem-siedem-tysiecy-lat-temu-2

Tajemnicze hieroglify

Egiptolodzy wciąż odkrywają nowe fakty o Abydos i jego okolicach. Jedno ze znalezisk – tajemnicze hieroglify w świątyni Setiego – wywołuje szczególne kontrowersje. Niektóre z tajemniczych rzeźb zdają się przedstawiać helikoptery, czołgi, samoloty bojowe, okręty podwodne, a według niektórych także UFO. Wszystko zależy od wyobraźni oglądającego.

Naukowcy na całym świecie odkrywają pozostałości starożytnych miast, ale także szczątki gatunków, które występowały na Ziemi wiele lat wcześniej.

 

Źródło: IFL Science, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating