Nawet w tropikach czasami pojawia się śnieg. Biały puch właśnie oprószył Hawaje. Warto dodać, że zimą na wyspach średnia temperatura wynosi około 23 st. C. zima-nawet-w-tropikach-hawaje-przykryte-bialym-puchem-2

Na Hawajach sypie śnieg. Najwięcej białego puchu spadło na szczyty dwóch wulkanów Mauna Kea i Mauna Loa, znajdujących się na Wielkiej Wyspie.Meteorolodzy z National Weather Service wydali ostrzeżenie dla Hawajów przed burzą śnieżną na Wielkiej Wyspie. Alarm obowiązuje do sobotniego wieczora. Na wyżej położonych obszarach (ponad 3 tysiące metrów nad poziomem morza) może spaść nawet ponad 75 cm białego puchu. Ponadto silniejszy wiatr powoduje zamiecie śnieżne.

W związku z trudnymi warunkami na Wielkiej Wyspie w czwartek władze zamknęły część Parku Narodowego Wulkany Hawaii.

zima-nawet-w-tropikach-hawaje-przykryte-bialym-puchem

Zimową aurę na Hawajach zawdzięczamy niżowi, który sprowadził chłód z wyższych partii atmosfery oraz skierował wilgoć znad oceanu.

– Śnieg pada tu co roku, ale tylko na szczytach naszych ogromnych wulkanów – powiedział Ken Rubin z zakładu Geologii i Geofizyki na Uniwersytecie Hawajskim. – Na Hawajach śnieg praktycznie nigdy nie spadnie poniżej 2 tysięcy metrów nad poziome morza. Na szczytach wulkanów biały puch zalega przez kilka dni w roku – dodał.

Biało sporadycznie

Biały puch prószy na Hawajach głównie zimą. Jednak biało robi się również czasami latem. Śnieg spadł na Hawajach m.in. w lipcu 2015 roku. Mogłoby to zachęcić tamtejsze władze do stworzenia ośrodku narciarskiego, jednak ze względu na strome i skaliste zbocza gór i krótki czas zalegania pokryw śnieżnej, plan ten prawdopodobnie nie zostanie wprowadzony w życie.

Tropiki

Klimat Hawajów jest typowy dla tropików, a warunki lokalne różnią się znacznie na każdej z wysp. Najwyższe temperatury w lecie wynoszą ok. 29 st. C podczas dnia, i 22 st. C w nocy. W zimie temperatury w dzień oscylują w granicy 23 st. C, i spadają do 16 st. C w nocy. Rozróżnia się dwie pory roku: pora sucha, od maja do października, oraz pora deszczowa od listopada do kwietnia.

Źródło: weather.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating