6 sierpnia zostanie otwarty Nowy Kanał Sueski, który zmniejszy o połowę czas potrzebny na pokonanie przeprawy, podały w sobotę władze Egiptu. Nowy kanał o długości 35 km biegnie równoległe do istniejącego i pozwoli na ruch statków w obu kierunkach jednocześnie.

Nowy kanał jest zaznaczony na fioletowo, istniejący - na niebiesko

Nowy kanał jest zaznaczony na fioletowo, istniejący – na niebiesko

Nowy kanał jest częścią ogólnej rozbudowy 145-letniego Kanału Sueskiego, która polega także na pogłębieniu istniejących dróg wodnych. Celem inwestycji o łącznej długości 72 kilometrów jest zwiększenie przepustowości przeprawy i tym samym zysków z jej obsługi.

Rozbudowę przeprawy między Morzem Śródziemnym a Czerwonym, której koszt sięga 8 miliardów dolarów, realizuje konsorcjum firm pod nadzorem egipskiej armii. Prace budowlane rozpoczęły się 10 miesięcy temu.

 

316 Pałaców Kultury i Nauki

– Jak tylko prezydent [Abdel el-Fatah – red.] al-Sisi rozkaże 6 sierpnia rozpoczęcie nawigacji, statki będą mogły korzystać z kanału – powiedział szef Urzędu Kanału Sueskiego wiceadmirał Mohab Mamisz. Dodał, że prace budowlane zakończą się 15 lipca.

Aby zrealizować inwestycję, budowlani wydobędą w sumie około 258 milionów metrów sześciennych piasku. To objętość, jaką miałoby 316 Pałaców Kultury i Nauki w Warszawie.

Według informacji podanych dziennikarzom przez wiceadmirała Mamisza całkowity czas pokonania przez statki niemal 200-kilometrowej przeprawy skróci się z 22 do 11 godzin. Nowy i stary Kanał Sueski są połączone przez cztery mniejsze kanały.

Nowy kanał powstał równolegle do środkowej części istniejącej przeprawy

Nowy kanał powstał równolegle do środkowej części istniejącej przeprawy, Źródło: suezcanal.gov.eg

Kanał do bogactwa

Kanał Sueski jest istotnym źródłem twardej waluty dla Egiptu. Zwłaszcza w obliczu faktu, że od arabskiej wiosny w 2011 roku ruchu turystyczny znacznie się zmniejszył.

Obecnie kanał generuje około 5 miliardów dolarów przychodu rocznie. Władze Egiptu szacują, że dzięki możliwości ruchu dwukierunkowego, jaki da nowy kanał, przychód wzrośnie w 2023 roku do 15 miliardów dolarów.

Egipt buduje w pobliżu kanału także strefę przemysłową, która docelowo będzie generować ponad 100 miliardów dolarów rocznie, czyli około trzecią część PKB tego kraju. Podczas lutowej wizyty prezydenta Rosji Władimira Putina w Egipcie, prezydent al-Sisi zapowiedział, że w strefę zainwestują też Rosjanie.

 

Źródło: Reuters, suezcanal.gov.eg, tvn24.pl