Lekarze ze Stellenbosch University w Republice Południowej Afryki mają kolejne powody do zadowolenia. Pierwszy w historii przeszczep penisa, o którym poinformowali w marcu tego roku, naprawdę się udał. Szef zespołu operacyjnego, urolog, prof. Andre van der Merwe ogłosił właśnie, że ma informacje o tym, że biorca zostanie wkrótce ojcem.

RPA - Pacjent, któremu przeszczepiono penisa, zostanie wkrótce ojcem

Pacjentem był mężczyzna, który trzy lata wcześniej utracił swój organ w związku z komplikacjami po przebytym zabiegu obrzezania. 9-godzinna operacja przeszczepienia odbyła się 11 grudnia ubiegłego roku w ramach eksperymentalnego programu, prowadzonego przez naukowców z Tygerberg Hospital i University of Stellenbosch. W marcu poinformowano, że zabieg się udał i pacjent odzyskał wszelkie funkcje przeszczepionego organu.

RPA - Pacjent, któremu przeszczepiono penisa, zostanie wkrótce ojcem

W Afryce Południowej potrzeba tego typu zabiegów jest większa niż w innych częściach świata w związku z tym, że wielu mężczyzn traci penisy w wyniku komplikacji po przeprowadzanych w myśl tradycyjnego rytuału zabiegów obrzezania– mówił wtedy prof. van der Merwe, szef instytutu urologii University of Stellenbosch, który kierował zespołem prowadzącym transplantację.

Tradycyjny rytuał obrzezania przechodzą co roku tysiące młodych mężczyzn z plemienia Xhosa. W wyniku komplikacji po zabiegu nawet do 250 z nich traci swoje penisy. Po sukcesie pierwszej operacji przeszczepu lekarze ogłosili, że planują przeprowadzenie podobnych u kolejnych 9 mężczyzn. Nie ujawnili, kiedy do nich dojdzie, nie jest więc jasne, czy któryś z nich już się odbył.

Teraz prof. van der Merwe ogłosił podczas publicznego wykładu, że pierwszy pacjent oficjalnie poinformował Uniwersytet, że jego dziewczyna jest w ciąży. To oznacza, że deklaracje o pełnej funkcjonalności przeszczepionego organu nie były przesadzone.

Jak pisze portal „News24”, pacjent prawdopodobnie przejdzie jeszcze dodatkowy zabieg korekcyjny. Zaplanowano go na sierpień.

Źródło: news24.com, rmf24