Specjalistów z NASA zainteresował Enceladus. Naturalny satelita, krążący wokół szóstej planty Układu Słonecznego, jest pokryty lodem. Badacze podejrzewają, że pod tą skorupą może dochodzić do reakcji chemicznych. Wyniki badań przeprowadzonych przez kosmiczną misję Cassini-Huygens potwierdzają, że księżyc Saturna stworzył warunki, sprzyjające powstawaniu życia. Swoje wnioski opisali w magazynie „Science”.

Enceladus, księżyc Saturna (fot. NASA)

Naukowcy ustalili, że lód na księżycu Saturna zawiera cząsteczki wodoru i dwutlenku węgla. To pośredni dowód na procesy chemiczne, jakie mogą zachodzić na Enceladusie. Pod zamarzniętą powłoką ma istnieć ocean, którego woda wchodzi w reakcje ze skałami z księżycowego jądra. W podobny sposób rzecz dzieje się na Ziemi, dlatego uczeni uznali, że Enceladus może mieć warunki zbliżone do tych na naszej planecie.

Enceladus to niewielki satelita Saturna o średnicy siedmiokrotnie mniejszej od ziemskiego Księżyca i zaledwie dwukrotnie większy obszarem od Polski. Jego orbita sąsiaduje z orbitą dwukrotnie większego Dione, wywołującego rezonans orbitalny, w wyniku którego podnosi się temperatura. Pod skutą lodem powierzchnią Enceladusa istnieje słonowodny ocean. Otaczająca go skorupa tylko miejscami przybiera urozmaicone kształty, dzięki kriowulkanicznym erupcjom, widocznym z kosmosu, w postaci pięknych pióropuszy lśniącej materii. Jednak w większości gładka i czysta powierzchnia lodu działa jak lustro, niemal w całości odbijające promienie światła.

Pokrywający się z orbitą Enceladusa, Pierścień E Saturna, drugi od zewnątrz i wielokrotnie szerszy od wszystkich pierścieni, stworzony jest właśnie z erupcji, wyrzucających strumienie materiału kriogenicznego, sięgające setek kilometrów w głąb przestrzeni kosmicznej. Najaktywniejsze obszary znajdujące się na południu przyczyniają się do powstawania charakterystycznych kosmyków w strukturze pierścienia. To właśnie przez te regiony przeleciała sonda Cassini-Huygens, pobierając próbki, w których wykryto wodór molekularny. Według jednej z teorii, pierwiastek odegrał kluczową rolę jako wczesne źródło ziemskiego życia. Dlatego badacze wiążą z tymi ustaleniami duże nadzieje.

 

WikiPedia

Planeta Saturn
Odkrył William Herschel
Data odkrycia 28 sierpnia 1789
Charakterystyka orbity
Półoś wielka 238 037 km
Mimośród 0,0047
Perycentrum 236 920 km
Apocentrum 239 160 km
Okres obiegu 1,370 d
Nachylenie do płaszczyzny Laplace’a 0,009°
Długość węzła wstępującego 343,266°
Argument perycentrum 188,319°
Anomalia średnia 10,690°
Własności fizyczne
Średnica równikowa 499 km
Masa 1,080 × 1020kg
Średnia gęstość 1,61 g/cm3
Przyspieszenie grawitacyjne na powierzchni 0,111 m/s2
Prędkość ucieczki 0,239 km/s
Okres obrotu wokół własnej osi synchroniczny
Albedo 0,99
Jasność obserwowana
(z Ziemi)
11,5m
Temperatura powierzchni 75 K
Ciśnienie atmosferyczne lokalnie, ślady Pa
Skład atmosfery 91% para wodna
4% azot
3,2% dwutlenek węgla
1,7% metan
Źródło: chip, NASA
0 0 votes
Article Rating