Jezioro lawy o średnicy 30-40 metrów w południowym wgłębieniu kaldery wulkanu Erta Ale pozostaje bardzo aktywne. Osiągnęło ono poziom bliski przepełnienia, gdyż poziom jest zaledwie kilka metrów poniżej powierzchni kaldery.

Erta Ale o

Erta Ale, znany w lokalnym języku jako „górski dym” to odosobniony, bazaltowy wulkan tarczowy, znajdujący się na obszarze północnej Etiopii w regionie Afar, na terenie depresji Danakil, wnoszący się na wysokość 613 m n.p.m.

Danakil to największa afrykańska depresja, a zarazem najgorętsza kraina na świecie, gdzie średnia temperatura oscyluje powyżej 30 stopni.

Niewiele wiadomo o Erta Ale, jednak otaczający go teren to jedno z najbardziej niegościnnych miejsc na ziemi, nie tylko z powodu panujących tam upałów, lecz również za sprawą rdzennych mieszkańców – Afranów. Jest to koczownicze plemię szczególnie niegościnne i wojowniczo nastawione wobec obcych.

Na szczególną uwagę zasługuje Dallol – obszar przeróżnej formacji wulkanicznej w środku kaldery dawnego wulkanu, bogaty między innymi w jeziora solankowe, gorące źródła, słupy solne, tarasy magmowe, oraz Jezioro Assal położone 153 m p.p.m.
Na brzegach tego słonego zbiornika Afarowie wydobywają sól w celu wymiany na inne produkty.

Dalllol

Dallol – volcano.si.edu

Poniższy film, „Etiopia z powietrza” nakręcony przez Borisa Pustovoytova i Jewgienija Selezenyova w połowie listopada 2015 roku, pomoże nam lepiej poznać Erta Ale i otaczający go region.


 

Źródło: thewatchers wikipedia
0 0 votes
Article Rating