Ponad 90 osób zginęło w sobotę nad ranem czasu lokalnego w stanie Kaczin w północnej Birmie w wyniku osunięcia się ziemi w pobliżu kopalni  jadeitu. 100 osób jest zaginionych poinformowano w niedzielę. Birma jest największym na świecie producentem  jadeitu.

Birma - osuwisko

Foto: AFP Ponad 90 ofiar śmiertelnych osunięcia się ziemi koło kopalni jadeitu

– Odnaleziono tylko jedną osobę żywą, jednak i ona wkrótce zmarła – powiedział koordynator akcji ratunkowej Tint Swe Myint w Hpakant, gdzie doszło do katastrofy.
Według państwowej gazety Global New Light of Myanmar wielu górników spało w swych chatach, gdy osunęła się na nie ziemia ze zbocza gór.
Osuwisko

Hpakant – jadeitowe zagłębie

Hpakant to obszar, gdzie znajdują się największe w Birmie kopalnie jadeitu. Praca w nich jest bardzo niebezpieczna. Zatrudnieni w nich ludzie przybywają z całego kraju i pracują przez wiele godzin na dobę za niskie wynagrodzenie.Znaczne ilości jadeitu są przemycane do sąsiednich Chin, gdzie jego cena jest bardzo wysoka. Wartość wydobywanego w Birmie w 2014 roku jadeitu oceniana jest na 31 mld dolarów.

Według pozarządowej organizacji Global Witness z siedzibą w Londynie dochody z wydobycia jadeitu stanowią połowę PKB Birmy, jednego z najbiedniejszych krajów Azji południowo-wschodniej.

Przemysł związany z wydobywaniem jadeitu powiązany jest z birmańskimi politykami i byłym wojskowym rządem.

Kopalnia jadeitu
 
Źródło:  polsatnews.pl PAP
 
0 0 votes
Article Rating