Europejski satelita obserwacyjny Envisat przestał komunikować się z Ziemią po dziesięciu latach służby w kosmosie – podała Europejska Agencja Kosmiczna (ESA). Trwają próby połączenia z maszyną. Na razie bezskuteczne. 

Satelita służy do monitorowania lądów, oceanów, pokrywy lodowej oraz atmosfery. Krąży po orbicie o wysokości około 790 km, okrążając Ziemię co około 101 minut. Koszt budowy, wystrzelenia i eksploatacji satelity wyniósł około 2,3 miliarda euro.

Pracownicy ESA przestali odbierać sygnał od ośmiotonowego satelity w niedzielę, kiedy miał przelatywać w pobliżu naziemnej stacji Kiruna w Szwecji.

 

Próby komunikacji

Natychmiast powiadomiono sztab kryzysowy do odszukania satelity w przestrzeni kosmicznej. Namierzały go stacje ESA na całym świecie. Powołano też zespół ekspertów, którzy bezskutecznie jak do tej pory, próbował połączyć się z Envisat.

– Choć wiadomo, że Envisat pozostaje na orbicie okołoziemskiej, nasze wysiłki zmierzające do ponownegokontaktu z nim, nie powiodły się – poinformowała w oświadczeniu ESA.

W piątek pracownicy agencji poinformują o dalszych planach co do satelity.

Przedłużona misja

Envisat to jeden z największych satelitów, jaki kiedykolwiek wyniesiono na orbitę. Jego rozmiary to 26×10×5 metrów, a masa to 8,2 tony.

 

Wyposażony jest w dziesięć instrumentów do badania atmosfery ziemskiej, pokrywy lodowej, oceanów i lądów. ESA twierdzi, że to najbardziej skomplikowany satelita obserwacyjny Ziemi. Koszt jego misji szacuje się na 2,3 mld euro.

Dekada na orbicie

Envisat został wystrzelony 2002 r. na orbitę polarną o wysokości około 790 km. Jego pierwotna misja miała zakończyć się w 2007 r., ale przedłużono ją na kolejne pięć lat, a w marcu br. zadecydowano, że będzie działać do 2013 r.

ESA wylicza, że dane, które do tej pory pobrał Envisat zostały wykorzystane w 4 tys. projektów 70 państw świata.

Ostatnie zdjęcie wykonane przez satelitę przed utratą łączności (ESA)

Źródło: spaceflightnow.com, ESA, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating