Czteroletnia Brytyjka Heidi Hankins z ilorazem inteligencji (IQ) 159 została przyjęta do klubu Mensa, zrzeszającego najinteligentniejszych ludzi świata. Rzeczniczka Mensy poinformowała o tym w piątek oficjalnie.

Iloraz inteligencji małej Heidi, potwierdzony oficjalnymi testami, jest wyższy niż IQ 98 proc. populacji. Jako że w różnych krajach używa się różnych testów, to minimalny wymagany iloraz inteligencji może się różnić. W Polsce trzeba uzyskać IQ równe co najmniej 148 w skali Cattella. Do klubu Mensa International, podzielonego na oddziały w poszczególnych krajach, należy 110 tys. ludzi.

Ojciec Heidi, Matthew, naukowiec pracujący na Uniwersytecie Southhampton, powiedział mediom, że dziewczynka już w wieku dwóch lat sama nauczyła się czytać. Potrafiła już także wykonywać proste działania matematyczne, takie jak dodawanie i odejmowanie.

Byli jeszcze młodsi

Agencja dpa odnotowuje, że Heidi nie jest najmłodszym dzieckiem, jakie dostało się do Mensy w Wielkiej Brytanii. W 2009 roku dokonała tego Elise Tan Roberts, która miała wtedy zaledwie dwa i pół roku oraz IQ 156.

Reguły Mensy przewidują, że członkostwo jest dożywotnie, ale w działaniach stowarzyszenia mogą brać tylko ludzie opłacający coroczną składkę.

 

Źródło: thesun.co.uk, PAP, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating