13 rannych Austriaków, zablokowana główna autostrada z północy na południe, a w Czechach i na Węgrzech pozrywane linie energetyczne. To skutki nawałnic, jakie przeszły nad Europą Środkową w nocy z soboty na niedzielę.

Pogodowy armagedon zaskoczył Austriaków podczas pokazów średniowiecznego rzemiosła w miejscowości Poechlarn w Dolnej Austrii w północno-wschodniej części kraju. Na rozstawione namioty uczestników imprezy, spadły wyrwane z korzeniami drzewa. 13 osób zostało rannych, w tym dwie ciężko. W akcji ratunkowej wzięło udział kilkanaście karetek pogotowia i dwa śmigłowce.

 

Ponad 2 tys. strażaków w akcji

Z kolei w sąsiedniej, położonej bardziej na zachód, Górnej Austrii najbardziej ucierpiały miejscowości Ebensee, Gmunden, Freistadt i Kirchdorf. Woda podmyła dziesiątki domów, połamane drzewa zatarasowały drogi i ulice. Szkody usuwa 2,5 tys. strażaków i ochotników.

Na południu kraju, w Karyntii, nieprzejezdna jest autostrada A12 łącząca Innsbruck z przełęczą Brenner i dalej z Modeną we Włoszech. Zablokowana jest autostrada A10 stanowiąca jedno z najważniejszych połączeń tranzytowych przez Austrię w kierunku północ-południe.

Czechy: 300 piorunów na minutę

Silne burze przeszły również Czechach. Najsilniej doświadczyły północno-zachodnie terytoria: kraj liberecki, karlowarski, ustecki i środkowoczeski. W ciągu kilku godzin spadło tam 60 litrów wody na metr kwadratowy. Silny wiatr przekraczał w porywach 120 km/h.

W niektórych rejonach odnotowano 300 uderzeń piorunów na minutę. Na wielu drogach leżą powalone drzewa. Woda zalała piwnice w domach. Zerwanych jest kilka linii wysokiego napięcia.

Drzewa leżą na 100 km

Natomiast w południowych Czechach wiatr połamał na odcinku 100 km kilkadziesiąt drzew. Wiele gospodarstw i osiedli pozbawionych jest prądu. Strażacy interweniowali kilkaset razy. Zalana jest autostrada D11 prowadząca z Hradca Kralove (kraj hradecki, północne Czechy) do Pragi.

Nieprzejezdne jest również połączenie kolejowe z Czeskiego Krumlova do Czeskich Budziejowic. Na trasie tej wykoleił się pociąg osobowy, który uderzył w drzewo leżące na torach. Ranny został maszynista.

Węgry: wypadki podczas nawałnic

Gwałtowne nawałnice przeszły również nad 14 powiatami północno-zachodnich Węgier. Doszło do wielu wypadków na drogach. Dziesiątki gospodarstw nie mają prądu.

Na niedzielę synoptycy zapowiadają dalsze opady deszczu, które będą przemieszczać się przez Węgry i Słowację.

 

Źródło: PAP, tm
0 0 vote
Article Rating