Pozrywane dachy i zniszczone miejscowości w kilku miejscowościach pozostawiły po sobie nawałnice, jakie po południu przeszły nad Mazowszem. – Nie do opowiedzenia. Nawet pięciu minut nie było – mówiła jedna z mieszkanek miejscowości Lasków, który najbardziej ucierpiał w czasie wichury. W innej miejscowości mieszkańcy mówili o trąbie powietrznej. w Mrągowie na Mazurach wiatr zdemolował scenę, której elementy raniły technika.

 

– To był ułamek sekundy. Chmura nadeszła i wróciliśmy zamykać okna. Na górze nie zdążyliśmy, wiatr wypychał okna – relacjonuje wichurę mieszkanka Laskowa, w gminie Dąbrówka. – Złapałam wnuczkę, a ona do mnie mówi: „babciu, ja się boję” i nagle zrobiło się ciemno – mówi.

Potrzebna pomoc

Mieszkańcy Laskowa apelują o pomoc dla poszkodowanych. – Jednoczmy się w tych chwilach – mówią.

 

Około godziny 18 zostanie powołany sztab kryzysowy, gdzie zostaną podjęte decyzje dotyczące pomocy dla mieszkańców gminy.

Jak powiedziała w TVN24 Wioletta Zychnowska z policji w Wołominie, nikt nie zginął, ani nie doznał poważniejszych obrażeń.

Zniszczone dachy i domy

Krzysztof Kierzkowski z mazowieckiej straży pożarnej poinformował z kolei, że w sumie zniszczonych zostało kilkanaście dachów.

– Na miejscu pracuje osiem zastępów straży pożarnej, w sumie 35 strażaków – powiedział Kierzkowski i dodał, że dużo wezwań dotyczy powalonych drzew i urwanych konarów.

Zbigniew Rozpłon, ze straży pożarnej w Wołominie dodał, że wichura zniszczyła osiem budynków mieszkalnych, dwa gospodarcze oraz kilka garaży.

Najprawdopodobniej usuwanie szkód potrwa klika dni. W wielu domach nie ma prądu, ponieważ powalone drzewa zerwały linie energetyczne. Dojazd do Laskowa nie jest jednak utrudniony.

Policjanci wraz ze strażą pożarną na bieżąco udzielają pomocy mieszkańcom gminy. Trwa również zabezpieczenie zniszczonej okolicy.

Trąba zniszczyła gospodarstwo?

Także nad powiatem tucholskim przeszła duża burza. – W okolicach miejscowości Sucha utworzyła się trąba powietrzna, która spowodowała ziszczenia w trzech gospodarstwach – powiedział Krzysztof Lengowski, dowódca akcji strażackiej w powiecie. Jak dodał, już w piątek przychodziły ostrzeżenia przed silnymi nawałnicami.

Wskutek porywistego wiatru zniszczone zostały trzy gospodarstwa. Cały czas trwa usuwanie szkód oraz zabezpieczanie zniszczonych budynków.

Potężne nawałnice na Mazurach

Po południu najsilniejsze burze przeszły nad północno-wschodnią Polską. Na Mazurach wiatr przewrócił dziewięć żaglówek, cztery zatonęły. 30 osób trafiło do szpitala.

Z kolei w Mrągowie (woj. warmińsko mazurskie) burza zaatakowała amfiteatr, w którym miał się odbyć Piknik Country. Silny wiatr powalił elementy sceny i uszkodził sprzęt, jeden z techników został ranny. Dzisiejsze koncerty zostały odwołane.

 

Grzmi w całej Polsce

Nad Polską grzmi od wczesnych godzin porannych. Po południu najsilniejsze wyładowania występowały na północnym wschodzie kraju – nad Mazurami, Warmią, Podlasiem i Mazowszem.

 

Źródło: tvnmeteo.pl

 

0 0 votes
Article Rating