Straszliwe nawałnice, a być może nawet tornada, nawiedziły w środę Rumunię i Anglię. Wichury pozostawiły po sobie powalone drzewa i zerwane dachy. Wiatr zdołał także „zdmuchnąć” kurzą fermę.

 

– To nie była zwykła burza, to było tornado – relacjonował jeden z mieszkańców wioski Runcu w południoworumuńskim hrabstwie Dambovita o tym, co przyniosła środa.

Zniszczenia, jakie poczynił żywioł, faktycznie wskazywały na to, że wiatr miał gigantyczną siłę. Dziesiątki drzew leżącego nieopodal Runcu lasu zostały wyrwane z korzeniami, a dachy co najmniej kilku domów oraz dwóch miejscowych motelików zerwane.

 

– Nigdy nie widziałam czegoś podobnego – dodała mieszkanka Runcu. – Myślałam, że to koniec świata – dodała.

Tornada w Anglii?

Niewykluczone, że w środę tornado nadciągnęło także nad hrabstwo Warwickshire w środkowej Anglii oraz nad hrabstwo Essex na wschodzie kraju.

W Warwickshire wichura rozpętała się ok. godz. 18.00 czasu lokalnego. Wiatr uszkodził domy, a także powalił otaczające je płoty.

Essex: zginęło 20 kurczaków

W Essex zaczęło wiać półtorej godziny wcześniej. Nikt nie został ranny, a jedynymi ofiarami wiatru było 20 kurczaków z miejscowej fermy. Ich właściciel Alan Barrow także mógł ucierpieć, ponieważ wiatr dosłownie podniósł go do góry. Na szczęście mężczyzna został „zdmuchnięty” zaledwie kilka metrów dalej.

To mogło być tornado

– Tego popołudnia w Halstead z nieba spadły gigantyczne kule gradowe. Potem zauważyliśmy, że wiatr poderwał w powietrze gruz, który zalegał na drodze. Kiedy dostrzegliśmy połamane drzewa, zrozumieliśmy, że byliśmy świadkami przejścia tornada – opowiadał Tony Blackwell z Halstead. 

Miejscowe centrum meteorologiczne (Essex Weather Center) przyznało, że przez hrabstwo faktycznie mogło przejść tornado.

– Wiatr, który odnotowaliśmy mógł stanowić „podwalinę” dla tornada – stwierdzili przedstawiciele EWC i uspokoili, że prawdopodobieństwo, iż w najbliższym czasie znów powieje tak mocno jest niewielkie: – Spodziewamy się raczej deszczy i burz niż wichur.

Źródło: ENEX, bbc.co.uk, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating