Liberland, najmłodsze „państwo” na mapie Europy, przyjęło w ostatni weekend swoich pierwszych obywateli, po tym jak niewielka grupa libertarian ogłosiła niepodległość na skrawku ziemi przy granicy serbsko-chorwackiej.

Europa - Przy granicy serbsko-chorwackiej nieoficjalnie na niczyjej ziemi powstało mikro państwo Liberland 2

Wolna Republika Liberlandu nie została wprawdzie uznane przez żadne państwo, ale 1 maja obchodziła „Dzień Wolności”. Pierwszych stu gości, których przybyło na imprezę zorganizowaną z okazji święta, otrzymało honorowe obywatelstwo.

Liberland

Raj podatkowy

Samozwańczy Liberland ma już swojego prezydenta. Jest nim 31-letni czeski polityk Vit Jedlicka, były analityk finansowy, który opisuje siebie jako libertarianina. Jedlicka ma nadzieję, że Liberland może stać się w przyszłości centrum finansowym ze względu na luźne przepisy podatkowe. – Sklasyfikowałbym je jako raj podatkowy – powiedział Jedlicka o Liberlandzie. – Został stworzony, aby reszta świata nie żyła w podatkowym piekle.

Nowy kraj cały czas rekrutuje obywateli w internecie. Może być nim każdy, kto przedstawi zaświadczenie o niekaralności i nie ma „komunistycznej, nazistowskiej lub innej ekstremistycznej przeszłości”. Prezydent podkreślił, że wniosek o obywatelstwo złożyło już 300 tys. osób, z czego 80 osób to milionerzy.

Liberland 2

Ziemia niczyja

Jedlicka wraz z dwoma swoimi rodakami stworzyli Liberland 13 kwietnia b.r. na skrawku lasu w pobliżu Dunaju, pomiędzy Chorwacją a Serbią. Założyciele tłumaczą, że po obszar na którym znajduje się państwo, nikt się nie zgłosił, więc jest to ziemia niczyja.

Powierzchnia Liberlandu to 7 km kwadratowych, co czyni go – obok Watykanu i Monako – jednym  z najmniejszych państw świata.

Liberland posiada własne prawo, konstytucje, flagę i motto: „Żyj i pozwól żyć”. Jak możemy przeczytać na oficjalnej stronie internetowej tej enklawy wolności, kraj ma być republiką konstytucyjną z elementami demokracji bezpośredniej. Jedlicka poinformował, że kraj akceptuje wszystkie waluty, łącznie z tą wirtualną, czyli bitcoinem. Językiem urzędowym jest czeski oraz angielski.

Flaga Liberlandu

Flaga Liberlandu

Jedlicka tłumaczy, że tworząc Liberland chciał wstrząsnąć politycznym status quo. – Przez pięć lat próbowałem zmienić coś w polityce, ale podatki wciąż rosły a przepisy coraz bardziej przeszkadzały w życiu ludzi. Postanowiłem więc zmienić je na lepsze – powiedział Jedlicka w rozmowie z CNBC. – Moi polityczni przeciwnicy zawsze mi mówili, że powinienem stworzyć własne państwo, aby pokazać, że  mój liberalizm będzie działać. I właśnie tak zrobiłem – dodał.

Jedlicka zaznaczył, że na początku koszty rozwoju i utrzymania państwa spadną na obywateli. To z ich portfeli uzbierano już 15 tys. dolarów na finansowanie i zakwaterowanie dla 20 wolontariuszy, którzy prowadzą biuro prezydenta.

Liberland 3

„To jest żart”

Ani Chorwacja, ani Serbia nie uznała suwerenności Liberlandu mimo prośby wystosowanej przez polityka. W oświadczeniu przesłanym CNBC Ministerstwo Spraw Zagranicznych Serbii opisało Jedlickę jako prawicowego polityka i poinformowało, że „nowo utworzone państwo” znajduje się poza terytorium Serbii. „Ministerstwo uważa również, że to niepoważny akt, który nie wymaga dalszego komentarza” – czytamy w oświadczeniu.

Podobnie zareagowała Chorwacja. – Wirtualne żarty, bez względu na to jak ciekawie brzmią pozostają wirtualnymi żartami i nie mamy w związku z tym żadnego komentarza – powiedział rzecznik chorwackiego MSZ.

Europa - Przy granicy serbsko-chorwackiej nieoficjalnie na niczyjej ziemi powstało mikro państwo Liberland 1 Europa - Przy granicy serbsko-chorwackiej nieoficjalnie na niczyjej ziemi powstało mikro państwo Liberland 3

Źródło: CNBC, tvn24bis

 

0 0 votes
Article Rating