W czwartek wieczorem (o godz. 23.02 naszego czasu) Sentinel 1A został wyniesiony na orbitę. Start rakiety nośnej wraz z satelitą nastąpił z Europejskiego Portu Kosmicznego w Gujanie Francuskiej i był transmitowany w internecie.

Sentinel-1A

Sentinel 1A to pierwszy satelita programu obserwacji środowiska Copernicus. W lutym został on przetransportowany do kosmodromu w Gujanie Francuskiej, z którego w czwartek wieczorem wystartował w Kosmos.

Zwiększy bezpieczeństwo całego świata

Według naukowców z ESA umieszczenie Sentinel 1A na orbicie to kamień milowy w rozwoju programu Copernicus. Może on bowiem pracować w czterech trybach obrazowania o różnej rozdzielczości (do 10 m) i zasięgu do 250 km, zapewniając niezawodne i regularne monitorowanie rozległych przestrzeni.

Satelita ten dostarczy wysokiej rozdzielczości obrazów wszystkich obszarów lądowych, stref przybrzeżnych i szlaków żeglugowych na Ziemi, a także powierzchni mórz i oceanów.

Dzięki temu poprawi się jakość monitoringu środowiska naturalnego, a co za tym idzie – zwiększy się stan bezpieczeństwa całego świata.

Kosmos jest dla Unii priorytetem

– Przestrzeń kosmiczna to dla Unii Europejskiej kwestia priorytetowa, zatwierdzony został już budżet na obydwa sztandarowe programy kosmiczne UE: Copernicus i Galileo, na kolejne siedem lat. Zainwestujemy prawie 12 mld euro w technologie kosmiczne. Dla mnie priorytetem jest zagwarantowanie, by działania finansowane z tego budżetu pomnożyły korzyści, jakie programy kosmiczne mogą przynieść obywatelom UE – powiedział Antonio Tajani, wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej.

 

Źródło: ESA, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating