Po przejściu jednej z najpotężniejszych wichur na półkuli południowej, w niektórych miejscach na Fidżi wciąż obowiązuje godzina policyjna, a szkoły mają pozostać zamknięte przez tydzień. Nie żyje co najmniej 29 osób, a w kraju ogłoszono także stan wyjątkowy.

 Fidżi - Jeden z najpotężniejszych cyklonów na półkuli południowej zabił co najmniej 5 osób -1

Cyklon Winston szalał na wyspach w nocy z 20 na 21 lutego, niszcząc miasteczka i pozostawiając pacyficzne wyspy w opłakanym stanie. Na ląd Winston dotarł w sobotę około godz. 19 lokalnego czasu. Uderzył wtedy w miasto Rakiraki, znajdujące się w północnej części głównej wyspy Fidżi.Według prognoz najbardziej narażona na siłę cyklonu miała być stolica Fidżi – Suva, jednak Winston w ostatniej chwili zmienił kierunek i obrał inny kurs.

Fidżi - Jeden z najpotężniejszych cyklonów na półkuli południowej zabił co najmniej 5 osób -8

Wiało z prędkością 325 km/h

Winston został sklasyfikowany jako cyklon piątej, czyli najwyższej kategorii. Wiatr w porywach osiągał prędkość 325 km/h, a fale na oceanie miały 12 metrów wysokości. To najpotężniejszy cyklon w historii Fidżi i jeden z największych na półkuli południowej. Wyrywał drzewa, zrywał linie energetyczne i niszczył liczne budynki.

Według najnowszych doniesień, cyklon zabił co najmniej pięć osób, jednak ofiar może być więcej. Winston zrównywał z ziemią całe wioski i pozostawił wielu ludzi bez prądu i wody.

Fidżi - Jeden z najpotężniejszych cyklonów na półkuli południowej zabił co najmniej 5 osób -3

80 proc. ludności bez zasilania

George Dregaso z Narodowego Biura Zarządzania Kryzysowego Fidżi (National Disaster Management Office) poinformował, że około 80 proc. z 900 tys. mieszkańców wysp pozostało bez zasilania. 483 osoby zostały ewakuowane ze swoich domów i przebywają w 32 schroniskach, jednak liczby te mogą wzrosnąć.

Zerwane linie energetyczne i powodzie, które występują na wyspach po przejściu cyklonu, utrudniają akcję ratunkową.

Fidżi - Jeden z najpotężniejszych cyklonów na półkuli południowej zabił co najmniej 5 osób -4

Zagrożenie zdrowia

Organizacje humanitarne ostrzegają, że wyspy Fidżi mogą się zmagać z potencjalnym kryzysem zdrowotnym, głównie z powodu braku energii elektrycznej. Szczególnie narażeni są mieszkańcy nisko położonych obszarów rzecznych. W prowizorycznych domach żyją tam setki ludzi.

– Potrzebujemy energii elektrycznej, żeby zapewnić pracę pomp i sterylizację – mówi Raijeli Nicole z organizacji humanitarnej Oxfam.

Fidżi - Jeden z najpotężniejszych cyklonów na półkuli południowej zabił co najmniej 5 osób -10

Trzęsienie ziemi

Natura nie oszczędza wysp na Pacyfiku. Poza cyklonem, w okolicy Fidżi zatrzęsła się ziemia. Jak podała Amerykańska Służba Geologiczna, wstrząsy wystąpiły 21 lutego tuż przed godz. 4 lokalnego czasu. Miały siłę 5,8 w 9-stopniowej skali Richtera. Trzęsienie o magnitudzie jest określane jako średnie i może powodować mniejsze uszkodzenie budynków.

Fidżi - Jeden z najpotężniejszych cyklonów na półkuli południowej zabił co najmniej 5 osób -9

W mediach społecznościowych pojawiły się liczne nagrania i zdjęcia, uwieczniające niszczycielski cyklon.

Fidżi - Jeden z najpotężniejszych cyklonów na półkuli południowej zabił co najmniej 5 osób -11 Fidżi - Jeden z najpotężniejszych cyklonów na półkuli południowej zabił co najmniej 5 osób -7 Fidżi - Jeden z najpotężniejszych cyklonów na półkuli południowej zabił co najmniej 5 osób -6 Fidżi - Jeden z najpotężniejszych cyklonów na półkuli południowej zabił co najmniej 5 osób -5 Fidżi - Jeden z najpotężniejszych cyklonów na półkuli południowej zabił co najmniej 5 osób -3 Fidżi - Jeden z najpotężniejszych cyklonów na półkuli południowej zabił co najmniej 5 osób -2

Źródło: Reuters, tvnz.co.nz, radioaustralia.net.au, news.xinhuanet.com, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating