Osiem osób zginęło na Filipinach z powodu szalejącego na północnym wschodzie archipelagu tajfunu Saola. 40 tys. ewakuowano na skutek intensywnych opadów i nagłych powodzi. Na nadejście tajfunu przygotowuje się Tajwan. Chociaż zdaniem meteorologów jego centrum ma ominąć wyspę, lokalni rolnicy w obawie przed stratami przeprowadzili wcześniejsze zbiory.

Według filipińskiej obrony cywilnej na skutek tajfunu zginęło osiem osób.

Licznych ofiar udało się uniknąć w prowincji Romblon (na wyspie o tej samej nazwie w centrum kraju). Uratowano tam około 100 osób z promu, który przy silnym wietrze uderzył w brzeg, zapalił się, a następnie zatonął.

W sumie w siedmiu prowincjach kraju oraz stolicy z powodu nagłych powodzi i obfitych opadów ewakuowano około 40 tys. ludzi – podały filipińskie służby kryzysowe.

Wiało nawet 150 km/h

Tajfun Saola nabrał sił w poniedziałek po południu. Towarzyszące mu wiatry osiągały w porywach prędkość 150 km/h.

Saola to siódmy z 20 spodziewanych w tym roku na Filipinach tajfunów i sztormów tropikalnych. Imię cyklonu pochodzi od rzadkiego ssaka, zamieszkującego Półwysep Indochiński.

Na Tajwanie zaczęło padać

Saola zmierza w kierunku Tajwanu. Przed południem polskiego czasu (17.30 lokalnego czasu) znajdował się 340 km na wschód od Tajwanu i poruszał się na północny zachód.

Jak zapowiadało Centralne Biuro Pogody, jego centrum nie powinno uderzyć w ląd. Wpływ tajfunu ma jednak wywoływać ulewne deszcze w północnym, północno-wschodnim i wschodnim Tajwanie.

W niektórych rejonach już zaczęło padać. W hrabstwie Yilan w północno-wschodnim Tajwanie spadło we wtorek 200 l/mkw. Woda zalewała drogi, poważnie utrudniając ruch, a nawet zmywając niektóre samochody.

Na wszelki wypadek zebrali owoce

Plantatorzy owoców ze względu na zapowiadane nadejście tajfunu przeprowadzili wczesne zbiory, żeby uniknąć strat, i starali się zabezpieczyć inne uprawy.

Centralne Biuro Pogodowe wydało ostrzeżenie dla morza. Na czas gorszej pogody rybacy zacumowali łodzie w portach.

Meteorolodzy zapowiadają, że tajfun może przynieść jeszcze więcej deszczu – nawet do 1000 l/mkw. Centralne Biuro Pogodowe przewiduje dalsze opady w kolejne dni aż do piątku. Ostrzega też przed osunięciami ziemi i zapadaniem się dróg w południowo-zachodnich rejonach Tajwanu.

Źródło: PAP, Reuters TV, tvnmeteo.pl, hungeree.com, trust.org
0 0 vote
Article Rating