Tak wysoko w Stanach Zjednoczonych tornado widziano wcześniej tylko raz. W sobotę nieopodal góry Mount Evans szalała trąba powietrzna. Niecodzienność zdarzenia potęguje fakt, że żywioł zarejestrowano na wysokości ponad 3,5 tys. metrów.

Trąba powietrzna widziana nieopodal Mount Evans

Tornado zaskoczyło kierowców przemierzających drogi nieopodal góry Mount Evans w sobotę 28 lipca.

Do takich zjawisk na podobnych wysokościach dochodzi niezwykle rzadko. Na przeszkodzie staje najczęściej ukształtowanie terenu, które uniemożliwia uformowanie się tornada.

 

Na drugim miejscu

Początkowo stwierdzono, że tornado wystąpiły na wysokości 3810 metrów. Jednak po dokładnej analizie National Weather Service ustalono, że tornado szalało na wysokości 3627 metrów. Oznacza to, że sobotnie tornado jest drugim pod względem wysokości wystąpienia zjawiskiem zarejestrowanym na terytorium Stanów Zjednoczonych. Rekordzistę uwieczniono w 2004 roku w Parku Narodowym Sekwoi na wysokości 3657 metrów.

Trasa przebiegu tornada (US National Weather Service Denver/Boulder Colorado)

Praktycznie wszędzie

Zarejestrowane zjawisko jest również interesującym materiałem dla osób zajmujących się pogodą. – To dobitnie dowodzi, że tornada mogą powstać praktycznie wszędzie, bez względu na uwarunkowanie terenu – stwierdził meteorolog AccuWeather Henry Margusity.

 

Źródło: accuweather.com, tm
0 0 vote
Article Rating