Trzęsienie ziemi o magnitudzie 7.0 nawiedziło w sobotę wyspę Mindanao, położoną w południowej części Filipin – poinformowała amerykańska Służba Geologiczna.

Epicentrum trzęsienia ziemi znajdowało się 193 kilometrów na wschód od filipińskiego miasta General Santos, a hipocentrum na głębokości 60 kilometrów. Na razie nie ma informacji o ofiarach i zniszczeniach. Początkowo amerykańska Służba Geologiczna (United States Geological Survey – USGS) szacowała magnitudę trzęsienia na 7,2, ale obniżyła ją do 7,0.

Fale tsunami

Amerykańskie Pacyficzne Centrum Ostrzeżeń przed Tsunami (Pacific Tsunami Warning Center – PTWC) wydało alerty przed „możliwymi niebezpiecznymi falami tsunami”, które mogą wystąpić wzdłuż południowych wybrzeży Filipin i północnych Indonezji w odległości 300 kilometrów od epicentrum trzęsienia.

Mieszkańcy południowych Filipin stwierdzili, że trzęsienie ziemi trwało około minuty, a niektórzy ludzie w panice wybiegli z domów.

– Ostrzegliśmy mieszkańców przed możliwym tsunami – powiedział Clinton Polancos, urzędnik południowego dystryktu Governor Generoso. Po około dwóch godzinach od trzęsienie ziemi PTWC poinformowało, że nie ma już zagrożenia tsunami.

Filipiny i Indonezja leżą w tak zwanym pierścieniu ognia, czyli w otaczającej Ocean Spokojny strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych.

Zbliża się duża dziura koronalna na Słońcu, zbliżają się również kolejne oddziaływania magnetyczne 27, 30 i 31 grudnia oraz 1 stycznia 2019 roku

 

Źródło: tvnmeteo, Reuters, https://www.indiatoday.in/world/story/philippines-earthquake-today-small-tsunami-possible-1419372-2018-12-29
0 0 votes
Article Rating