Ostatnia erupcja indonezyjskiego wulkanu Anak Krakatau wywołała niszczycielskie fale tsunami o wysokości nawet pięciu metrów. Na zdjęciach wykonanych przed i po wybuchu widać nieodwracalne zmiany, które zaszły na wulkanicznej wyspie.

Zmiany kształtu wulkanu Krakatau przed i po erupcji (GSI)

Japońskie służby kartograficzne Geoospatial Information Authority of Japan (GSI) opublikowały zdjęcia radarowe indonezyjskiej wyspy Anak Krakatau. W sobotę doszło tam do erupcji wulkanu, co było bezpośrednią przyczyną tragicznego w skutkach tsunami.

W wyniku wybuchu i zapadnięcia się krateru Anak Krakatau zmniejszył swą objętość o 150-180 milionów metrów sześciennych. Wynosi ona obecnie 40-70 milionów metrów sześciennych – twierdzą naukowcy z Indonezyjskiego Centrum Wulkanologii i Ograniczenia Skutków Katastrof Naturalnych.

Porównując zdjęcie sprzed wybuchu (20 sierpnia) i po nim (24 grudnia) widać znaczne przekształcenia stożka wulkanicznego i krateru. W wyniku erupcji do Cieśniny Sundajskiej osunęła się znaczna część południowo-zachodniego zbocza. Indonezyjski wulkan stracił dwie trzecie wysokości. Jeszcze tydzień temu stożek wulkaniczny mierzył 338 metrów wysokości. Teraz ma zaledwie 110 metrów.

Widok z lotu ptaka pokazuje górę Anak Krakatau wybuchającą w Lampung w Indonezji 24 grudnia 2018 r. EPA / Nurul Hidayat / Bisnis Indonezja

Osuwisko wywołało tsunami

Dave Petley z Uniwersytetu w Sheffield, który analizował podobne zdjęcia wykonane z satelity Europejskiej Agencji Kosmicznej, popiera teorię mówiącą o tym, że to właśnie to – w znacznej mierze podwodne – osuwisko wywołało niszczycielskie fale tsunami.

– Teraz wyzwaniem jest określenie, co może się dziać w wulkanie i co może się teraz wydarzyć – przyznał Petley.

Jak przebiega erupcja wulkanu (Adam Ziemienowicz/PAP/DPA)

Żywioł zaskoczył Indonezyjczyków

Mimo że Indonezja jest regularnie nękana przez trzęsienia ziemi i wulkanizm, tsunami było dużym zaskoczeniem. Zwykle jego powstanie wiąże się ze wstrząsami sejsmicznymi, a przez to, że ich nie zarejestrowano, nie wydano ostrzeżenia przed nadchodzącym kataklizmem.

Zginęło co najmniej 430 osób, setki zostały ranne. Żywioł zniszczył blisko 900 budynków, ponad 70 hoteli i ponad 400 łodzi. Tsunami uderzyło w popularne wśród turystów wybrzeża Jawy i Sumatry. Spowodowało ogromne zniszczenia materialne.

Anak Krakatau to jeden z najaktywniejszych wulkanów na świecie. W ostatnich miesiącach wybuchał wielokrotnie. Władze ostrzegły ludzi zamieszkujących w odległości kilometra od Cieśniny Sundajskiej przed ewentualnością kolejnego tsunami, choć eksperci twierdzą, że z uwagi na znacznie zmniejszoną objętość wulkanu, może ono być o wiele słabsze.

Źródło: PAP, gsi.go.jp, news.sky.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating