Pięć osób zginęło, a kilkanaście zostało rannych w trzęsieniu ziemi, jakie nawiedziło wyspę Mindanao na południu Filipin w niedzielę, 15 grudnia o godzinie 6:12 UTC. Magnituda wstrząsów wyniosła 6.8, hipocentrum wystąpiło na głębokości 22 km. Zniszczonych zostało wiele budynków oraz dróg.

Epicentrum trzęsienia znajdowało się na głębokości 28,2 km i w odległości 61 km na południowy zachód od głównego miasta wyspy, Davao.

Wśród nich jest 6-letnia dziewczynka. Dziecko było z rodziną w domu, który całkowicie się zawalił.

Rannych zostało kilkanaście osób.

Drogi i budynki, w tym gmach miejscowych władz, zostały uszkodzone, w Davao nie ma prądu.


Jak podaje Reuters, w czasie trzęsienia ziemi w mieście był prezydent Rodrigo Duterte, który stąd pochodzi. Nic mu się nie stało. Prezydent wraz z córką w czasie trzęsienia byli w domu. Pierwsza Dama Honeylet wracała w tym czasie do domu. Mówiła, że jej samochód jedynie zaczął się kiwać na boki; nic jej się nie stało – poinformował rzecznik prasowy prezydenta Salvador Panelo.

Do poprzedniego trzęsienia ziemi na Mindanao doszło pod koniec października. Zginęło wtedy 21 osób, a ponad 400 zostało rannych.

Filipiny są jednym z najbardziej narażonych na katastrofy regionów na świecie. Każdego roku kraj ten jest atakowany przez około 20 silnych burz tropikalnych i znajduje się w tzw. pacyficznym pierścieniu ognia, czyli strefie częstych trzęsień ziemi i erupcji wulkanicznych na Pacyfiku.

Trzęsienie ziemi wystąpiło w ostatnim dniu serii oddziaływań magnetycznych, gdy energia drgań magnetycznych ziemskiego pola zaczynała już się zmniejszać.

Więcej informacji poniżej.

Średniej siły oddziaływania magnetyczne wystąpią między 11-15 grudnia, szczyty wystąpią w dniach 11, 13 i 14

 

Źródło: BBC, USGS, EMSC
0 0 votes
Article Rating