Po wybuchu wulkanu Taal okoliczne miejscowości pokryła gruba warstwa popiołu. Filipińskie władze ewakuowały 24 tysiące mieszkańców z terenu wyspy Luzon. Wciąż istnieje duże prawdopodobieństwo kolejnych erupcji.

W nocy z niedzieli na poniedziałek (12/13 stycznia) zarejestrowano co najmniej 75 wstrząsów sejsmicznych związanych z aktywnością wulkanu Taal na wyspie Luzon. W niedzielę, po tym, jak wulkan wyrzucał popiół, niewielkie kamienie i parę wodną na wysokość do 15 kilometrów, władze nakazały ewakuację 24 tysięcy ludzi, w tym turystów.

Ewakuacja ludzi

– Szybkość, z jaką wzrosła aktywność wulkanu Taal, zaskoczyła wszystkich – powiedziała Maria Antonia Bornas, główna ekspert z Filipińskiego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii. – Wykryliśmy magmę. Jest głęboko, nadal nie wydostała się na powierzchnię. W każdej chwili możemy spodziewać się niebezpiecznych erupcji – dodała.

W związku z wybuchem władze zamknęły w stolicy szkoły i przedsiębiorstwa.

Mark Leviste, wicegubernator prowincji Batangas, powiedział, że opady deszczu zamieniły popiół wulkaniczny w błoto i trzeba ewakuować ludzi.

– Nie ma prądu, nawet dostęp do wody został odcięty – powiedział.

W raporcie Instytut podał, że zaleca ewakuację ludzi z okolic wulkanu Taal, który położony jest na wyspie pośrodku jeziora Taal oraz z dwóch zagrożonych pobliskich miejscowości w prowincji Batangas. Ostrzegł też przed „możliwym wulkanicznym tsunami”.

Krajowa rada ds. zmniejszenia ryzyka związanego z klęskami żywiołowymi poinformowała dziennikarzy, że rozpoczęła się ewakuacja zagrożonego obszaru. Szef Instytutu Renato Solidum poradził mieszkającym wokół jeziora Taal, aby podjęli również środki ostrożności i zwracali uwagę na ewentualne zaburzenia wody w jeziorze związane z działalnością wulkaniczną.

Loty częściowo wznowione

W poniedziałek wznowiono część lotów na międzynarodowym lotnisku w Manili. W niedzielę były one zawieszone.

Silne opady popiołu dotarły również do prowincji Cavite, co skłoniło rząd prowincji do zawieszenia zajęć w poniedziałek i wezwania mieszkańców do pozostania w domu.

Eksplozja i pióropusz popiołu były widoczne z pobliskiego miasta Tagaytay, popularnego miejsca obserwacji wulkanu Taal, gdzie w weekendy gromadzi się wielu turystów.

Taal jest jednym z najmniejszych aktywnych wulkanów na świecie – mierzy zaledwie 311 metrów.

Ostatni raz Taal wybuchł w 1977 roku, jednak największa erupcja nastąpiła w 1911 roku. W wyniku erupcji życie straciło wtedy 1335 osób, a kolejnych 200 zostało rannych. Przed wybuchem w kraterze znajdowało się kilka kolorowych jezior – zielone, żółte, czerwone, jednak krajobraz po wybuchu znacznie się zmienił i obecnie jedyne jezioro w kraterze ma kolor turkusowy.

 

 

Źródło: reuters, pap
0 0 votes
Article Rating