Na Filipiny sunie tajfun Maysak. W środę osiągnął piątą, czyli najwyższą kategorię. W wyspy uderzy w weekend.

Tajfun Maysak

Filipińskie wojsko zostało postawione w stan najwyższej gotowości. Meteorolodzy spodziewają się, że w sobotę w wybrzeże wyspiarskiego państwa uderzy tajfun Maysak. Wojsko przygotowało zapasy leków i żywności. Mieszkańcy i turyści zostali ostrzeżeni.

Tajfun Maysak 2

Bardzo silny tajfun

Obecnie tajfun ma piątą, najwyższą kategorię. Wiatr w porywach osiąga do 250 km/h. Lokalni meteorolodzy przewidują, że tajfun uderzy w Filipiny w sobotę i w niedzielę. W te dni na Filipinach obchodzi się Wielkanoc.

– To jest silny, wielki, intensywny tajfun. Widać jednak, że słabnie w miarę zbliżania się do lądu. Musimy jednak pamiętać, że jest to w dalszym ciągu tajfun – powiedziała Esperanza Cayanan, oficer filipińskiej agencji meteorologicznej PAGASA.

Tajfun Maysak 2

Zaczyna słabnąć

Tajfun Maysak prawdopodobnie osłabnie do drugiej kategorii w momencie, w którym uderzy w ląd. Wiatr osiągnie wtedy prędkość dochodzącą do maksymalnie 175 km/h. Tajfun może zniszczyć uprawy ryżu i kukurydzy w centralnych i północnych obszarach Filipin. Szkody jednak nie muszą być duże, ponieważ główne zbiory ryżu odbyły się pod koniec lutego.

Tajfun Maysak

Ochrona turystów i mieszkańców

Dyrektor biura zarządzania kryzysowego powiedział, że największym wyzwaniem dla władz jest zapewnienie bezpieczeństwa turystom, którzy podróżują po północnych prowincjach. Przed świętami tysiące Filipińczyków podróżują do popularnych kurortów turystycznych na północy wyspy na święta.

 
0 0 votes
Article Rating