Domy odcięte od świata, przepełnione zbiorniki retencyjne – to krótki bilans powodzi, która w weekend zalała zachodnie regiony Finlandii. W ciągu ostatnich dni spadło tam tyle deszczu, ile zazwyczaj pojawia się przez cały październik.

W miniony weekend wielka woda zalała Ostrobotnię i Ostrobotnię Południową – regiony w prowincji Finlandia Zachodnia.Powódź sprawiła, że wiele lokalnych dróg stało się nieprzejezdnych, a zbiorniki retencyjne, których zadaniem jest m.in. zapobieganie powodziom, zaczęły wylewać.Z ponad 14-tysięcznego miasta Kauhajoki trzeba było ewakuować mieszkańców, w których domach woda stała na 60 cm i odcinała je od świata. Jak donoszą lokalne media, w poniedziałek wizytę u poszkodowanych ma odbyć minister obrony Carl Haglund.

Bardzo mokra jesień

W Ostrobotni i Ostrobotni Południowej trwa niezwykle deszczowa jesień. Już we wrześniu ilość opadów przekroczyła tam roczną średnią.

Tylko w ciągu ostatnich dni, jak podaje Tulli Saari z regionalnego centrum rozwoju ekonomicznego, transportu i środowiska, na okolicę spadało tyle deszczu, co zazwyczaj w samym październiku. W poniedziałek woda zaczęła opadać, jednak trochę potrwa, zanim sytuacja wróci do normalności.

Źródło: ENEX, hs.fi, helsinkitimes.fi, tm
0 0 votes
Article Rating