Gęsta chmura popiołu i pyłów wzbiła się w powietrze po wybuchu wulkanu Mount Lokon na wyspie Sulawesi w Indonezji. To już jego 41 erupcja od początku września. Władze ustanowiły strefę bezpieczeństwa w promieniu 2,5 km od krateru, ale na razie nie zarządziły ewakuacji.

Mount Lokon znajdujący się na wyspie Sulawesi we wschodniej części Indonezji wybuchł w niedzielę, wyrzucając potężną chmurę popiołu i pyłów. Indonezyjski Instytut Wulkanologii poinformował, że do erupcji doszło o godz. 14.05 (9.05 naszego czasu).

 

Pył przeszkadza w oddychaniu

Od początku września ten wulkan wybuchał już 41 razy. Niedzielna erupcja jest najsilniejsza z dotychczasowych. Według Instytutu Wulkanologii, Mount Lokon jest obecnie najaktywniejszym wulkanem w Indonezji.

Władze ustanowiły strefę bezpieczeństwa w promieniu 2,5 km od  krateru. Mieszkańców poproszono o pozostanie w domach, ale niektóre osoby przygotowano do ewakuacji ze względu na odczuwane przez nie problemy z oddychaniem. W okolicach wulkanu w powietrzu unosi się pył i popiół.

129 wulkanów na pierścieniu ognia

Na terenie Indonezji znajduje się 129 czynnych wulkanów. Wyspy sa położone na pacyficznym pierścieniu ognia, czyli otaczającej Ocean Spokojny strefie silnej aktywności geologicznej. Na jej obszarach dochodzi do częstych erupcji wulkanicznych i trzęsień ziemi.

 

 

Źródło:frenchtribune.com,  TVN Meteo
0 0 votes
Article Rating