Francuska policja aresztowała 21 osób, po tym jak wkroczyła do firm zajmujących się handlem końmi i koniną. Zatrzymania mają związek z aferą, w ramach której dostarczano do rzeźników zwierzęta, które służyły firmie farmaceutycznej do hodowania szczepionek. Zgodnie z przepisami takie zwierzęta nie powinny trafiać do konsumpcji.

Akcja policji miała miejsce w poniedziałek rano na południu Francji. Aresztowano łącznie 21 osób, które miały być zaangażowane w szeroko zakrojony proceder sprzedawania koni będących własnością firmy farmaceutycznej Sanofi. Zwierzęta formalnie nie mogły być przeznaczone do uboju na rynek spożywczy i nie miały odpowiednich certyfikatów.

Firma wykorzystywała je do hodowania przeciwciał, które następnie służyły do produkcji serum na wściekliznę czy jad wężów. Konie miały być w dobrym zdrowiu, ale nie nadawały się do konsumpcji przez ludzi. Jak powiedział rzecznik firmy, nie wiadomo od jak dawna trwał nielegalny handel zwierzętami.

 

– Mogli wykorzystać setki koni na przestrzeni wielu lat. Tylko w ciągu trzech ostatnich lat sprzedaliśmy ich około 200 – stwierdził Alain Bernal, rzecznik Sanofi. Zwierzęta po odkupieniu po cenach niższych niż rynkowe, ponieważ formalnie nie nadawały się do jedzenia, otrzymywały fałszywe certyfikaty weterynaryjne i były sprzedawane za normalne ceny do rzeźni.

Francuski minister do spraw ochrony konsumentów Benoit Hamon zaznaczył, że jest to skandal innego rodzaju niż ujawnione na początku bieżącego roku w różnych państwach europejskich wprowadzanie do obrotu koniny jako rzekomej wołowiny. Tym razem oferowano autentyczną koninę pod jej nazwą, ale ze zwierząt, które powinny trafić do utylizacji.

Nie wiadomo, gdzie mogła trafić konina, która nie powinna być jedzona przez ludzi. Według Hamona na razie brak wskazań, iż zaistniało konkretne ryzyko zdrowotne dla konsumentów.

Źródło: Reuters, tvn24
0 0 votes
Article Rating