Południowa Francja w stanie klęski żywiołowej. Pięć osób straciło życie, a tysiące jest ewakuowanych. Jest to największa powódź od 10 lat.

Francja - Powódź dziesięciolecia i klęska żywiołowa na południu kraju 6

W zeszłym tygodniu południową Francję nawiedzały ulewne deszcze. Wywołały one największą od dziesięciu lat powódź w tym rejonie kraju.

Ofiary pogody

Według lokalnych mediów na skutek powodzi na południowym wschodzie kraju śmierć poniosło już pięć osób.

Z powodu podnoszącego się stanu wód w rzekach ewakuowano tysiące osób. Media podają, że może dotyczyć to aż 3 tys. mieszkańców zagrożonych regionów.

Rwące potoki przelewają się przez ulice miast, ponadto woda stoi w zagłębieniach terenu, a także zalewa domy, piwnice i garaże.

– Kiedy sąsiad obudził nas o trzeciej nad ranem, w garażu była już metrowa warstwa wody – relacjonuje Kristel Gregori, mieszkanka gminy Argeles.

 

Stan klęski żywiołowej

W poniedziałek (1 grudnia) władze Francji ogłosiły stan klęski żywiołowej w trzech najbardziej poszkodowanych regionach. Są to departamenty: Aude, Le Var i Pireneje Wschodnie.

W niedzielę (29 listopada) w dwóch francuskich regionach: Aude i Pireneje Wschodnie obowiązywał czerwony alarm powodziowy, który wydał Francuski serwis pogodowy.

Francja - Powódź dziesięciolecia i klęska żywiołowa na południu kraju 1 Francja - Powódź dziesięciolecia i klęska żywiołowa na południu kraju 8 Francja - Powódź dziesięciolecia i klęska żywiołowa na południu kraju 7 Francja - Powódź dziesięciolecia i klęska żywiołowa na południu kraju 5 Francja - Powódź dziesięciolecia i klęska żywiołowa na południu kraju 4 Francja - Powódź dziesięciolecia i klęska żywiołowa na południu kraju 3 Francja - Powódź dziesięciolecia i klęska żywiołowa na południu kraju 2

Źródło: ENEX, france24.com, tvnmeteo
 France, heavy rain, flooding, state of natural disaster, Francja, ulewny deszcz, powódź, stan klęski żywiołowej.
0 0 votes
Article Rating